Що робити, якщо впало дерево або бурулька на машину? список дій Як діяти в ситуації якщо на машину впала бурулька або сніг?

Часто ставлять запитання від автовласників як поступати і як себе вести якщо на автомобіль з даху впаде сніг або бурулька. Навіть в таких випадках завжди є особа яка буде нести відповідальність. Але як довести вину? Що робити щоб її довести і відповідно отримати відшкодування. Тим більше навіть найменше пошкодження лакофарбового покриття на дорогому авто вимагає значних витрат. Ми допоможемо вам не податися паніці і взяти себе в руки.

Що робити, якщо впало дерево або бурулька на машину? список дій

Тож почнемо!

Насамперед потрібно розуміти послідовність дій, схема буде наступна:

 • Відразу після виявлення зафіксувати на фото або відео ушкодження і факт наявності
 • снігу на даху автомобіля.
 • Викликати співробітників правоохоронних органів
 • Постаратися знайти свідків
 • Повідомити про подію в керуючу компанію
 • Скласти документи про подію (займається поліція).
 • Вибрати оцінювача.
 • Провести оцінку ступеня пошкодження.
 • Зателефонувати в страхову компанію по КАСКО (При наявності поліса).
 • Повідомити всіх зацікавлених осіб про експертизу.
 • Провести саму експертизу.
 • Висунути претензії керуючої компанії.
 • Звернутися до суду в разі її відмови від відшкодування шкоди.

фіксація

Важливо детально і всебічно зафіксувати цю подію і його наслідки. Для цього можна використовувати фото- або відеокамеру. Переважно саме фотографувати, т. К. Досить часто в суді відео докази до уваги не беруться через прогалини в законодавстві.

на машину впала бурулька Що потрібно фотографувати: Пошкодження автомобіля, які видніються з-під снігу (сам сніг не потрібно розчищати). Масштаби впала брили. Розташування автомобіля на місцевості щодо будівлі, звідки впав сніг. Фото бажано зробити з різних ракурсів. Реєстраційний номер машини.

Зверніть увагу

Номер будинку і назва вулиці, тип будови, поверховість. Крапку основного падіння снігу. Місця накопичення сніжної маси на даху. Підтвердження законності парковки. При погляді на фото повинно бути відразу зрозуміло, що, де і з яким автомобілем сталося.

Чим більше інформації буде присутній на фотографіях, тим більше шансів виграти справу і компенсувати збиток. дорога машина

Пошук очевидців

Важливо знайти свідків, які бачили, як на машину впав сніг з даху. З ними необхідно поговорити і попросити дати свідчення в разі потреби. Запишіть їх адреси, телефонні номери. Також зверніть увагу на припарковані поруч автомобілі – вони також могли бути пошкоджені. Чи не заважає знайти контакти і цих людей, що дозволить скласти колективний позов.

Виклик співробітників поліції

Саме поліцію необхідно викликати в даному випадку, т. К. Пригода сталася під час відсутності руху транспортного засобу. Тобто, якщо на машину впав сніг з даху, то це не є дорожньо-транспортною пригодою.

Після дзвінка в поліцію оператор може запропонувати вам з’явитися у відділення самостійно для написання заяви, однак необхідно наполягати на тому, щоб співробітники самі прибутку. Порушення повинно бути зафіксовано на місці.

Ситуація, коли на машину впав сніг з даху під час руху, є дорожньо-транспортною пригодою, і цим повинні займатися інспектора ДІБДР.

складання протоколу

Прибулі співробітники поліції або ГИБДД повинні зафіксувати подію, записати свідчення потерпілого, власника будівлі, свідків, керуючої компанії. За фактом заяви буде складено протокол – саме він послужить підставою для проведення перевірки, після якої буде встановлено відсутність факту умисного заподіяння шкоди.

Тоді співробітники винесуть постанову про відмову в порушенні кримінальної справи. Ця постанова ви отримаєте через тиждень у відділенні поліції. Важливо простежити, щоб у протоколі подія була написано розгорнуто, з фіксацією не тільки факту падіння з даху снігу, а й пошкодження автомобіля місця, з якого це сталося.

Також важлива наявність уточнення про правильність парковки транспортного засобу.

Пошук керуючої компанії або власника

Якщо сніг упав з нежитлового або офісної будівлі, то необхідно шукати власника. Його зазвичай вдається знайти, поговоривши з охороною або орендарем. Що стосується керуючої компанії, то інформація про неї є у ​​консьєржа. Навіть в інтернеті можна знайти інформацію про компанії, яка обслуговує той чи інший будинок.

З цим, швидше за все, проблем не буде. Варто відзначити, що в деяких випадках винуватців може бути двоє: це керуюча компанія і власник. Наприклад, якщо сніг на машину впав з даху балкона, то відповідно до статті 1080 ЦК РФ винуватці можуть нести відповідальність разом, т. К.

стежити за дахом балкона повинна керуюча компанія і власник.

складання акту

В ідеалі спільно з власником або представником компанії, що управляє повинен бути складений акт псування майна. Але найчастіше власники відмовляються складати подібні акти. В цьому нічого страшного немає. Керуюча компанія, швидше за все, погодиться на складання акта.

У документі необхідно відобразити всі подробиці справи, отримати підписи власника / представника керуючої компанії, свідків, а також поставити свій. Якщо дану папір заповнити не вдалося, то відмова власника слід зафіксувати в іншому акті.

Навіть при відсутності свідків буде достатньо документів, складених співробітниками поліції.

При наявності страхового поліса КАСКО необхідно повідомити свою страхову компанію, яка направить на місце комісара. Якщо цього не виконати, то годі й отримати належну компенсацію.

експертиза

Після збору всієї необхідної документації потрібно знайти фахівця, здатного точно оцінити характер заподіяної шкоди. В інтернеті можна знайти багато компаній, які готові надати подібні послуги.

Знайдіть експерта і узгодьте дату проведення експертизи. Разом з тим про даний захід необхідно повідомити власника або керуючу компанію. Зробити це можна, надіславши телеграму “Поштою Росії”, наприклад.

У повідомленні потрібно вказати дату, місце і підстава проведення експертизи. на машину впав сніг з даху.

Претензія про відшкодування і суд

Після того як експертиза буде проведена, а ви отримаєте її результати із зазначенням суми заподіяного збитку, необхідно скласти претензію, в якій повинні бути викладені вимоги.

Претензія направляється на адресу відповідальних осіб поштою з повідомленням про вручення. Можна отримати даний документ самостійно. Швидше за все, виплати ви не дочекаєтеся. В цьому випадку доведеться звертатися до суду.

Для цього вам знадобляться документи:

 • Позовну заяву.
 • Звіт про проведення експертизи.
 • Фото, що підтверджують факт падіння снігу з даху.
 • Постанова МВС.
 • Претензія про відшкодування шкоди з підтвердженням її відправки винної особи.
 • Квитанція про сплату держмита.
 • Документи на машину.
 • Можливо, будуть потрібні і інші папери – це вже можна уточнити в самому суді.

На закінчення

Що робити, якщо впало дерево або бурулька на машину? список дій

Як ви вже зрозуміли, це досить складна процедура, яка потребує багато часу. Отже, якщо пошкодження незначні, і машина є дешевою і старої, то, можливо, не варто і затівати весь цей процес. Однак якщо постраждала дорога машина, то навряд чи власник не наполягатиме на компенсації збитку.

Алгоритм дій при падінні на автомобіль снігу або бурульки з даху

Щороку в Росії відбувається пошкодження автомобілів в результаті падіння снігу або бурульок. Вони зриваються з дахів, що знаходяться поруч будівель і через велику їх ваги, а також значної висоти будівель, транспортному засобу наносяться серйозні пошкодження.

Якщо у автовласника поліс КАСКО

Коли автомобіль був застрахований по КАСКО, великих труднощів у власника автомобіля виникнути не повинно, адже компенсація виплачується страховою компанією.

При цьому тут є і свої певні підводні камені. Так, в договорі КАСКО не існує терміна «бурулька» в переліку страхових випадків, чим користуються багато страхових компаній.

 • Тому під час складання поліцією протоколу необхідно, щоб причиною пошкодження було зазначено падіння на дах автомобіля «сторонніх предметів» або будь-який інший формулюванням, яка вказується в страховому договорі.
 • Що робити, якщо на автомобіль впав сніг з даху або бурулька? Дивіться відео:

Автомобіль застрахований по ОСАГО

У разі страховки ОСАЦВ, вимагати відшкодування збитків потрібно від самої організації або власника будівлі.

Причина в тому, що ОСАГО – це страхування відповідальності, в той час як КАСКО – ризиків. Простіше кажучи, ОСАГО страхує власника транспортного засобу тільки від ДТП, що трапилися не з його вини.

Що робити при пошкодженні машини

Коли на автомобіль впала бурулька з даху багатоповерхового будинку, існує реальна можливість отримати компенсацію, за завдані збитки.

Для цього важливо коректно себе повести:

 1. Перш за все, необхідно увімкнути аварійну сигналізацію, після чого подзвонити в поліцію.
  При цьому не можна пересувати або змінювати місце розташування автомобіля, залишаючи його на місці події, а також зробивши фото і відеофіксацію відразу після події;
 2. За рахунок того, що кожна будівля, включаючи його дах, кому-то належить, необхідно запросити до свого транспортного засобу ще й власника (або відповідальна особа організації).
  Для цього з’ясовується належність будинку, з якого на транспортний засіб впав сніг;
 3. Після прибуття правоохоронних органів складається акт псування майна, де повинні бути вказані всі нанесені автомобілю пошкодження, а також причини і обставини, при яких вони були отримані;
 4. Після цього потрібно звернутися до незалежних експертів, які оцінять, скільки необхідно витратити на ремонт.
 5. По завершенні підготовки пакету документів, їх необхідно пред’явити відповідачу, вимагаючи відшкодувати понесені витрати.
  Коли він добровільно не хоче здійснювати грошову виплату, буде потрібно звернутися в судові інстанції.

Далі варто розібрати кожен з етапів, а також особливості, які можуть виникнути.

оцінка пошкодження

До того як викликати поліцію, варто самостійно провести огляд автомобіля і приблизно оцінити отриманий збиток.

Це необхідно для того, щоб зрозуміти, чи доцільно стягнення грошей з господаря / власника будівлі на ремонт автомобіля.

Що робити, якщо впало дерево або бурулька на машину? список дій

Алгоритм дій при падінні снігу на машину.

Наприклад, коли після падіння снігу на кузові утворилася незначна вм’ятина, розміром не більше маленької монети або скол фарби на недорогому автомобілі, вигідніше буде провести самостійно ремонт.

Це обумовлено тривалістю процедури стягнення відшкодування за допомогою суду. До того ж це зажадає понервувати і не гарантує 100% результату.

Фіксація і документування

 1. Коли через падіння бурульок або снігу автомобіль отримав серйозні пошкодження, необхідно відразу їх зафіксувати і запротоколювати.
 2. В процесі очікування прибуття наряду рекомендується провести самостійну фото- і відеофіксацію наслідків падіння на автомобіль «сторонніх предметів».
 3. Робити це потрібно з різних ракурсів, щоб максимально повно було зрозуміла реальна картина події.
 4. Обов’язково має бути зафіксовано:
 • Отримані ушкодження машини;
 • Сніг або бурулька, що стали причиною пошкодження;
 • Державні номери автомобіля;
 • Чіткі ознаки, для ідентифікації місця події (рекомендується, не зупиняючи зйомку відео, відійти від машини і зняти назву вулиці, а також номер будинку, де сталася подія);
 • Передбачуване місце, звідки міг впасти «сторонній предмет».

У процесі складання протоколу варто попросити співробітника поліції вказати кожне пошкодження автомобіля.

Після його заповнення потерпілий повинен підписати документ і дільничний його забирає з собою. У цьому випадку він повідомить, коли можна буде отримати результати.

Пошук винуватця

Під час розгляду справи поліцією, власнику автомобіля потрібно самостійно встановити власника будівлі.

Цей процес має індивідуальний характер. Так, коли сніг зійшов з даху приватного будинку – відповідачем виступає його власник, коли будинок багатоквартирний – ТСЖ або керуюча компанія.

Хто повинен відшкодувати збиток при пошкодженні автомобіля снігом, що впав з даху? Як знайти винуватця? Відповіді в цьому відео:

А ось якщо бурулька впала з ТРЦ або офісної будівлі, вимагати стягнення необхідно саме від власника споруди.

експертиза

Наступним пунктом є проведення незалежної експертизи, для чого варто звернутися в будь-яку організацію, яка займається оцінкою автомобіля.

стягнення збитків

Завершальним етапом є стягнення збитків.

Спочатку потрібно запропонувати відповідачу відшкодувати завдані автомобілю шкоди мирним способом (у досудовому порядку). Вигідно для нього це через відсутність судових витрат.

В цьому випадку надсилається рекомендованим листом вимога виплатити компенсацію стороною відповідачем (рекомендується на пошті вказувати необхідність повідомлення про вручення).

Як правильно розрахувати втрату товарної вартості автомобіля? Читайте за посиланням.

До того ж потрібно додатково посилати копії документів, отриманих з поліції і від експертів.

Що робити, якщо впало дерево або бурулька на машину? список дій

Зразок рішення суду про відшкодування шкоди автовласникові.

При небажанні відповідача добровільно компенсувати збитки, потрібно звертатися до судової інстанції. В цьому випадку потрібно також оплатити згідно ст. 333.19 НК РФ держмито.

Вона відносно велика і також буде стягнуто з боку відповідача.

Так, коли витрати на ремонт складають 40 тисяч рублів, а ціна експертизи обійшлася в 5 тисяч, то сума державного мита буде дорівнювати: 800 + 25000 * 3%, що в підсумку становить +1550 рублів.

Як не допустити пошкодження машини

Падіння на транспортний засіб таких «сторонніх предметів» є неприємною ситуацією, яку на практиці куди простіше уникнути, ніж після цього займатися відшкодуванням збитків та ремонтом.

Для цього під час вибору паркувального місця рекомендується дотримуватися таких правил:

 • Відразу після зупинки необхідно озирнутися навколо, виходячи з автомобіля;
 • Коли поруч з машиною виявлено нахилена дах, козирки балконів або інших елементів подібні елементи, рекомендується переставити транспортний засіб в інше місце;
 • Аналогічна ситуація і в разі відсутності видимості дах. Це не дозволяє зрозуміти її характер (плоска вона або нахилена). Тому не варто ризикувати і краще поставити автомобіль в інше місце.
 • На жаль, але далеко не завжди є можливість поставити машину в місці, де повністю дотримані всі вимоги безпеки.
 • Правила страхування КАСКО і ОСАГО, їх відмінності, дивіться тут.
 • Якщо після повернення були виявлені пошкодження через падіння снігу або бурульок необхідно зібрати максимальну кількість доказів і вимагати від відповідача відшкодувати завдану автомобілю шкоду.
 • На практиці це займає тривалий проміжок часу і може затягнутися на місяці, тому до цього потрібно бути готовим.

Що робити, якщо на машину впав сніг або бурулька?

Що робити, якщо впало дерево або бурулька на машину? список дій

Добрий день, шановний читачу.

Щороку сотні автомобілів на території Росії отримують ушкодження в результаті падіння снігу або льоду. Як правило, сніг і бурульки падають з дахів сусідніх будинків. Оскільки вага снігу досить великий, а висота падіння становить кілька поверхів, автомобілю можуть бути нанесені досить серйозні пошкодження.

Наприклад, часто брила снігу вмінает дах в салон. При цьому розбиваються скла, гнуться стійки. Ремонт подібних ушкоджень може обійтися в сотні тисяч рублів.

У цій статті мова піде про те, що робити водієві, якщо на його машину впав сніг з даху, і як стягнути вартість ремонту:

Бурулька впала на машину, застраховану по КАСКО

Якщо сніг пошкодив автомобіль, застрахований від збитку по КАСКО, то ніяких труднощів у водія виникнути не повинно.

В даному випадку потрібно вивчити умови страхування в договорі або просто зателефонувати в страхову компанію для консультації. Вартість ремонту буде оплачена по КАСКО , а стягненням шкоди займуться юристи страхової компанії.

Далі в цій статті будемо виходити з того, що автомобіль не застрахований від пошкоджень.

Самостійна оцінка пошкоджень автомобіля

В першу чергу слід уважно оглянути автомобіль і самостійно оцінити завдані збитки. Після цього потрібно прийняти рішення про доцільність стягнення суми ремонту.

Наприклад, якщо від падіння снігу на автомобілі утворилася маленька вм’ятина розміром з 10-копійчану монету або невеликий скол фарби, то на практиці може виявитися більш вигідним відновити автомобіль самому, тому що відшкодування шкоди через суд відніме досить багато часу. На додаток доведеться понервувати, та й результат на 100 відсотків не гарантований.

Загалом, якщо пошкодження невеликі і Ви не плануєте стягувати вартість ремонту, то як можна швидше переставте автомобіль в інше місце, щоб його не накрило ще однієї “лавиною” з даху.

Фіксація і документування ушкоджень автомобіля

Якщо ж пошкодження автомобіля досить серйозні, слід зайнятися їх фіксацією та документуванням.

Оскільки в даному випадку автомобіль не рухався, ситуація не є ДТП. Тобто на місце події потрібно викликати не ГИБДД, а дільничного співробітника поліції.

Щоб викликати поліцію , зателефонуйте за номером 112. Поясніть ситуацію. Через деякий час на місце події прибуде дільничний співробітник поліції.

Час очікування поліції можна витратити на  самостійну фіксацію наслідків падіння снігу на машину. Для цього візьміть фотоапарат або телефон і зробіть кілька фотографій автомобіля і пошкоджень з різних ракурсів.

У кадр обов’язково повинні потрапити:

 • Пошкодження автомобіля.
 • Сніг або бурулька, які привели до пошкоджень.
 • Номери автомобіля.
 • Ознаки, які однозначно ідентифікують місце парковки. Наприклад, табличка з назвою будинку і вулиці.
 • Передбачуване місце, з якого зійшов сніг.

Природно, в одну фотографію все це вмістити не вдасться. Тому зробіть кілька кадрів. Рекомендую зробити побільше фотографій, щоб згодом вибрати найбільш підходящі.

Після прибуття дільничного співробітника поліції будуть складені документи про огляд місця події. Під час заповнення попросіть співробітника ДІБДР перерахувати всі видимі пошкодження транспортного засобу.

Після заповнення документів Вам запропонують їх підписати.

важливо

Зверніть увагу, що на руки Вам нічого не видадуть. Всі документи дільничний забере з собою. При цьому поліцейський повідомить, коли Ви зможете отримати результати.

На розгляд справи йде близько двох тижнів. По закінченні цього часу Ви зможете отримати документи, що підтверджують факт пошкодження автомобіля. Вони будуть використовуватися згодом при стягненні збитків, завданих бурульками.

Пошук винуватця сходу снігу

Поки справа розглядається в поліції, водій може зайнятися пошуком винуватця пошкодження транспортного снігу, тобто людини, яка несе відповідальність за очищення даху будівлі. Насправді завдання це незвичайна, і в кожному випадку вона повинна мати індивідуальне рішення.

 • Якщо сніг зійшов з приватного будинку, то збиток повинен відшкодувати власник цього будинку.
 • Якщо будинок багатоквартирний, то доведеться звернутися в керуючу компанію або ТСЖ.
 • Якщо будівля офісне, то потрібно знайти його власників.

Цю задачу найпростіше вирішити шляхом опитування мешканців будинку або співробітників офісних приміщень.

Проведення незалежної експертизи

Наступний етап – проведення незалежної експертизи ушкоджень автомобіля. Ви можете звернутися в будь-яку компанію, що займається оцінкою ушкоджень транспортних засобів. При цьому бажано запросити на експертизу власника будівлі, з якого Ви плануєте стягнути збитки.

Зверніть увагу, експертиза буде проведена за рахунок постраждалого водія. Вона може коштувати від кількох тисяч до кількох десятків тисяч рублів. Ці гроші згодом потрібно стягнути з відповідача.

Стягнення збитків при падінні бурульки на машину

Ну і останній етап – стягнення збитків.

В першу чергу запропонуйте відповідачу компенсувати збитки в досудовому порядку. Для власника будівлі цей варіант більш вигідний, тому що він виключає судові витрати. Для цього надішліть вимога про компенсацію збитку рекомендованим листом з повідомленням про вручення. У лист вкладіть копію документа поліції і копію результатів незалежної експертизи.

Оформлення досудової претензії

Якщо відповідач не захоче добровільно відшкодувати збиток, то слід звернутися в суд. При цьому слід сплатити державне мито, розмір якої залежить від позовних вимог (стаття 333.19 НК РФ):

Для стягнення шкоди в суді Вам будуть потрібні документи з поліції, а також результати незалежної експертизи.

Якщо з самого початку правильно підійти до збору доказів і оформлення документів, то ймовірність отримання виплати через суд досить велика.

Пошкодження автомобіля в результаті сходу снігу або льоду досить неприємна ситуація. На практиці набагато простіше уникнути пошкоджень, ніж займатися стягненням грошей на ремонт.

У цій статті розглядається схід снігу і падіння бурульок. Однак при виборі місця стоянки слід також звернути увагу і на інші фактори. Наприклад, на близькість будівництв або будівельних кранів, наявність сухих дерев.

На жаль, на практиці далеко не завжди можна вибрати місце, яке повністю відповідає вимогам безпеки. Тому якщо Ви повернулися до автомобіля і виявили його пошкодження, то зберіть необхідні докази і вибачайте збиток з винуватця.

На практиці це не так складно, як здається на перший погляд. Однак часу може знадобитися досить багато.

На машину впало дерево – що робити?

Що робити, якщо впало дерево або бурулька на машину? список дій

На жаль, розглядаються події регулярно і практично щодня відбуваються по всій території Росії. Пов’язано це не з тим, що у нас в містах росте велика кількість багаторічних дерев, а з тим, що за цими деревами незадовільно стежать наділені такими повноваженнями муніципальні служби.

У цій статті, я постараюся відповісти на згадані вище питання, розповім про порядок необхідних дій після такого інциденту і приведу приклади зі свого судової практики по аналогічних справах, для того щоб Ви могли представити свої перспективи в судовій суперечці, терміни розгляду таких справ і порядок відшкодування збитку.

В інтернеті є велика кількість красиво оформлених статей на цю тему. Однак переважна більшість з них є зміненими текстовими копіями одних і тих же публікацій, написаних юристами, а фріланцерамі з метою не інформування громадян, а – наповнення свого сайту текстами для просування в інтернеті. Толку від них мало.

Що робити при виявленні пошкодженої машини

Отже, який алгоритм першочергових дій повинен бути у автомобіліста, коли з ним проходить така неприємна ситуація? Все залежить від того, їхав або стояв автомобіль в момент приземлення на нього сухий гілки або стовбура дерева.

 • Якщо Ваша машина рухалася по проїжджій частині – для фіксації події, яке буде ставитися до ДТП необхідно буде викликати ДАІ.
 • Якщо транспортний засіб постраждало не в русі, а, наприклад, під час стоянки у дворі багатоповерхового будинку або уздовж проїжджої частини – необхідно зателефонувати в поліцію і на місце прибудуть співробітники ППС для фіксації події.

У будь-якому з перерахованих випадків співробітники правоохоронних органів складуть протокол і схему події, зроблять фотографії пошкодженої машини та дерева, що впало.

Однак, сподіватися тільки на поліцію не варто. Вам необхідно постаратися зібрати максимум доступних доказів:

 • Зробіть фотознімки дерева, що впало, гілок, деревного сухого пня, фотографії з прив’язкою на місцевості для визначення місця події.
 • Подивіться чи немає на фасадах сусідніх будинків відеокамер, і, якщо вони є – спробуйте попросити переписати відеозапис на свій носій.
 • Поговоріть з розташованими на вулиці людьми, працівниками розташованих поблизу закладів, і, якщо будуть свідки – запишіть їх контактні дані.

Реальний випадок: на мою машину з даху будинку впала бурулька

Мені подзвонили з обслуговуючої компанії (в моєму будинку це «Житловик») і сказали: «Терміново приберіть машину, на неї впала крижинка». Я в той момент перебувала в центрі, швидко поїхала додому. Машина була припаркована біля будинку. Там були попереджувальні огорожі, але їх зону я не порушувала. На автомобілі розбите заднє скло, пом’ятий дах і капот, пошкоджено задній стоп-сигнал і електрика.

Я викликала поліцію, приїхали співробітники МВС, провели огляд і зафіксували пошкодження автомобіля, відвезли мене в відділення, щоб я написала заяву.

Пояснили, що тепер необхідно чекати два тижні – тоді мені прийде відмова про порушення кримінальної справи.

Порада

Взагалі на будинку є таблички, що попереджають про бурульки, але в поліції сказали, що комунальну службу від відповідальності це не звільняє.

Наскільки я розумію, після того як прийде відмова, потрібно буде відвезти автомобіль на експертизу і з висновком експерта про розмір збитку і рішенням поліції про те, що сталася псування майна, піти в керуючу компанію і запропонувати їй відшкодувати мені збитки в добровільному порядку. Тоді їм не потрібно буде покривати ще й судові витрати, витрати на послуги адвоката і держмито. Якщо вони відмовляться платити, доведеться йти до суду.

На наступний день, до речі, з даху продовжували звисати льодинки. Огорожа, правда, перенесли, і воно вже захоплювало майданчик, де я тоді припаркувалася, – написали, що будуть збивати лід.

Чи все я зробила правильно і які шанси отримати відшкодування від керуючої компанії?

Поради експертів

«Подібні ситуації завжди відбуваються через неякісну роботи керуючої організації, – говорить юрист московської колегії адвокатів” Арбат “Вадим Башир-Заде.

 – Саме на неї покладено обов’язок щодо належного утримання спільного майна в багатоквартирному будинку, яким є і даху. Вона повинна підтримувати будинок в стані, що виключає можливість заподіяння шкоди ».

Обов’язок обслуговуючої компанії видаляти полій і бурульки з дахів прямо передбачена пунктом 4.6.1.23 «Правил і норм технічної експлуатації житлового фонду», додає експерт.

Як правильно поводитися в такій ситуації?

Перш за все важливо правильно зафіксувати подію.

Потрібно запросити представника самої керуючої організації для складання акта псування майна і в ньому відобразити всі пошкодження і обставини події (з якого будинку впала полій або сніг, за яких обставин), пояснює керівник департаменту контролю якості національної юридичної служби «Амулекс» Нуріда Ібрагімова. Правда, керуюча компанія може відмовитися виходити для складання акта (як варіант, відмовитися в акті фіксувати всі пошкодження) або людина, її представляє, може бути не уповноважений на такі дії.

Так що необхідно звертатися в правоохоронні органи, в даному випадку – в поліцію. «Якщо предмети впали на нерухому машину, необхідно викликати поліцію, а ось якщо автомобіль рухався в процесі падіння снігу та льоду – ГИБДД. Співробітники поліції повинні скласти протокол огляду місця події з фіксацією пошкоджень.

Якщо викликана ГИБДД, складається довідка про ДТП », – уточнює Вадим Башир-Заде. Він радить отримувати ці документи в копіях для того, щоб використовувати їх для отримання відшкодування.

За словами Нуріда Ібрагімовій, видавати копію заяви поліцейські не зобов’язані, але пізніше за клопотанням позивача матеріали перевірки та копія його заяви у цивільній справі за фактом події можуть бути витребувані на підставі запиту суду.

Обидва юриста підкреслюють, що потрібно зробити фото- і відеозйомку пошкодженого автомобіля на місці події. «І в акті псування майна, і в протоколі, який складається співробітниками поліції, слід відобразити наявність фото- і відеоматеріалів зі свого боку», – каже Ібрагімова.

Керівник департаменту контролю якості «Амулекса» також радить записати дані (ПІБ і контакти) очевидців події на випадок, якщо поліції або суду знадобляться їхні свідчення.

Зверніть увагу

У таких ситуаціях кримінальну справу, як правило, не порушується, але матеріали перевірки можна використовувати в суді по цивільній справі про відшкодування шкоди, розповідає експерт.

Пересувати автомобіль, поки подія не зафіксовано, не можна, застерігає вона.

Наступний крок – звернення до незалежного оцінювача, який визначить розміри збитку, пояснює Вадим Башир-Заде. «Таку оцінку треба постаратися зробити якомога швидше, – підкреслює Нуріда Ібрагімова.

 – При цьому, якщо в автомобілі було виявлено приховані пошкодження, експерти, які проводять оцінку, в обов’язковому порядку повинні на це послатися, щоб в подальшому при розгляді спору в суді була можливість встановити причинно-наслідковий зв’язок між прихованими ушкодженнями і подією ».

Після цього складається претензія в керуючу організацію, до неї додаються документи, що підтверджують події, що відбулися, фотографії та висновок оцінювача, каже Башир-Заде. У пред’явленому вимозі про відшкодування шкоди варто вказати реквізити рахунку і розумний термін для задоволення вимог, наприклад, 10 днів, додає Ібрагімова.

Якщо на цьому етапі керуюча компанія добровільно відшкодує збиток, то конфлікт вичерпаний.

Яка ймовірність, що керуюча компанія добровільно відшкодує збитки? І що робити, якщо вона відмовляється це робити?

Імовірність задоволення вимог в добровільному порядку з боку керуючої організації вкрай мала: в більшості своїй винуватці вважають вартість відновлювального ремонту завищеною або зовсім не вважають себе винними (наприклад, коли сніг падає з дахів будинків після рясного снігопаду), навіть незважаючи на те, що забезпечення безпеки життя і майна громадян шляхом очищення дахів від криги і снігу – їх прямий обов’язок, каже Нуріда Ібрагімова з «Амулекса».

Часто керуюча організація не визнає свою провину і відмовляється задовольняти претензію, підтверджує Вадим Башир-Заде – тоді доводиться подавати позовну заяву про відшкодування шкоди в суд і доводити факт заподіяння цієї шкоди і його розмір.

Винність керуючої компанії в суді необхідно доводити витребуванням договору на обслуговування будинку, з якого впала полій, матеріалами перевірки правоохоронних органів, актом псування майна, фото- і відеоматеріалами і показаннями свідків, перераховує Ібрагімова.

Якщо на машину впав сніг, бурулька, дерево, стіна будинку і інші предмети

Хочу вам відразу ж прояснити ситуацію з падінням предметів на автомобіль, так як бувають випадки коли водії при виявленні впав на їх авто предмета сподіваються на власну необережність і на те, що ніби то не треба було тут автомобіль залишати і нічого б не сталося.

Це не так, відразу пояснюю просту істину, в ідеалі за звичайних обставин нічого ні звідки падати не повинно, за будь-який об’єкт в місті хтось несе відповідальність, не буває безхозних дерев, дахів будинків, бурульок, фасадів будівель або інших комунікацій, за будь-який об’єкт в місті хтось несе відповідальність тому завжди потрібно розуміти, з якої причини сталося пошкодження вашого автомобіля і хто за це імовірно несе відповідальність.

Що може впасти на автомобіль?

Зазвичай це:

 • Лід, полій, бурульки з дахів;
 • Обрушилися фасади будівель, балкони, інші предмети, що відвалилися від фасадів будівель;
 • Дерева і гілки;
 • Предмети впали з дахів будинків;
 • Речі з балконів жителів і інші предмети.

Що робити якщо ви виявили що на вашу машину впав будь-якої предмет?

Тут саме важливо правильно зафіксувати даний факт (падіння предмета на авто), адже після вам потрібно буде визначити відповідальну особу і пред’явити йому претензію, а підставою для пред’явлення будь-яких претензій будуть документи, в яких буде чітко визначено, що такого то числа, в конкретне час, за таким то адресою сталася пригода (впало дерево, бурулька, сніг, фасад будівлі на автомобіль).

Багато хто плутає ситуацію з падінням предметів на авто з ДТП, це помилка, тут вам не допоможуть інспектори ДІБДР, так як вони оформляють тільки дорожньо-транспортні пригоди, а ДТП це у нас подія яке виникло в результаті (процесі) руху транспортного засобу і за участю транспортного засобу і при даній події поранені люди чи є загиблі, постраждали інші транспортні засоби, або споруди (комунікації), пошкоджені вантажі або заподіяно інший збиток в тому числі моральний.

Тут потрібно розрізняти, що є ДТП, а що ні, адже співробітники ГИБДД оформляють події які відбулися під час руху транспортного засобу, а не коли автомобіль стояв.

важливо

Зроблю невеличкий відступ, якщо ви залишили ваш авто, поки вас не було хто або криво паркувався і зачепив ваш авто (пом’яв, подряпав і ін.

), Тобто був факт того, що один ТЗ рухалося, навіть якщо друге стояло то це ДТП і його оформляють інспектори ДІБДР, в цьому випадку їх потрібно викликати.

Якщо на ваш авто впав предмет, його хтось понівечив битою або фарбою, підпалив, вибив шибки, зіпсував ЛКП, то в такому випадку інспектори ДІБДР вам не допоможуть.

Якраз про другий випадок і піде мова зараз.

Вам необхідно зробити дзвінок за номером «112» і викликати співробітників поліції на місце для оформлення протоколу та фіксації факту заподіяння шкоди вашому автомобілю.

Тут найголовніше не попастися на прийом, так як були ситуації коли в поліції говорили, що приїжджайте до нас і все оформимо у відділенні.

Не ведіться на такі пропозиції, вам не потрібно нічого чіпати, поки даний факт не буде запротокольовано, вимагайте прибуття дільничного на місце, це ваше право і відмовити вам не мають права.

Якщо ви залишите місце події, то це далі може вилитися в цілу проблему і довести, що або буде вже вкрай складно або неможливо. Тому наша порада, нічого не чіпайте, не залежно від ситуації. Викликаємо дільничного і чекаємо його прибуття.

Поки до вас їде дільничний, знімаємо місце події на камеру (фото і відео), з різних ракурсів в перспективі, що б видно було по можливості адресу і номер будинку, можете пройтися з камерою і зняти табличку з адресою будинку на відео і йти далі знімати відео до вашого авто, чим більше відео і фото матеріалу у вас буде по даному факту, тим краще.

Паралельно шукайте свідків, для цього ви можете запросити друзів, родичів або знайомих, так само підійдуть випадкові перехожі і люди які випадково побачили момент падіння, якщо такі є.

Порада

 Запишіть їх дані і по можливості попросіть їх залишитися по приїзду дільничного, що б їх дані були занесені в протокол.

Свідків зазвичай запрошують в суд, так як добровільно відповідальні особи не хочуть відшкодовувати збитки.

У 90% випадків, відповідальними і відповідачами у таких справах виступають організації обслуговують територію на якій стався цей випадок або організації обслуговують конкретний будинок.

Скажу відразу, будь-який об’єкт нерухомості або територія, повинні утримуватися в належному стані, ніщо не повинно загрожувати безпеці людей, адже якщо що небудь впало на машину, значить це могло впасти і на людину і наслідки могли бути більш серйозними.

Є певні норми, технічної експлуатації житлового фонду, які затверджені Постановою Держбуду Росії від 27.09.2003 р № 170, в якому чітко сказано, що організація відповідальна за будинок або територію повинні ретельно стежити за технічним станом будівлі і територією.

Коротко скажу, що сніг має регулярно забиратися з дахів, з бурульками і льодом те ж саме і взагалі за фасадами повинні так само ретельно стежити, зазвичай цим займаються керуючі організації (КК, ТСЖ, ЖБК та ін.) І саме їх в більшості випадків і привертають як відповідальних осіб у таких справах.

По приїзду дільничного він повинен скласти протокол в якому зафіксувати факт падіння предмета на ваш авто і описати всі пошкодження отримані в результаті падіння предмета.

Зверніть увагу

Після чого вам видаються копії цих документів, які і будуть доказом факту заподіяння шкоди вашому авто.

У поліції вам видадуть постанову про відмову в порушенні кримінальної справи і поліцією повинні бути встановлені відповідальні особи, для притягнення їх до адміністративної відповідальності, в поліції ви і зможете дізнатися, хто був притягнутий до відповідальності за даним фактом, постійно контролюйте процес у вашій справі, роблять чи що або поліцейські, це їх робота і відповідальні повинні бути знайдені і притягнуті до відповідальності. Якщо співробітники поліції не діють, то пишіть скаргу в прокуратуру, нехай з ними розбираються.

Як оцінити збиток після падіння предмета на авто?

Далі вам необхідно оцінити збиток, для цього вам необхідно звернутися в експертну організацію, яка займається оцінкою збитку і де працюють авто експерти.

Шукайте експертів в вашому місті, почитайте відгуки про компанії або скористайтеся рекомендаціями знайомих, в будь-якому випадку знайти експертизу завжди можна через інтернет, звичайно в таких організаціях пропонують ведення справи під ключ і відразу ж надають вам Автоюрист, для ведення вашої справи в суді та подання ваших інтересів.

Укладіть договір і вам призначать дату проведення експертизи, за правилами на експертизу запрошується відповідальна за заподіяння шкоди особа, йому за 3 робочих дні до проведення експертизи направляється телеграма з запрошенням і повідомленням про те, що в конкретному місці буде проводиться експертиза за таким то випадку, що стався в такому то місці в такий то час і вказується ваш номер телефону та ПІБ, вказується дата, час і місце проведення експертизи. Телеграма направляється з повідомленням про вручення та після запросите копію телеграми, копію і повідомлення ви отримуєте трохи пізніше і не втрачайте ці документи, вони стануть в нагоді для суду.

Прибуде чи ні відповідальна особа на експертизу не так важливо, найважливіше повідомлення про втрату чинності (телеграма), так вимагає закон і повідомлення відповідача, обов’язкова умова, в іншому випадку результати експертизи можуть бути оскаржені тим же відповідачем, тому як його не запросили і справа може бути розвалено на самому відповідальному моменті, або в 99% випадків може бути призначена судова експертиза, а це час і зайві витрати.

Після того як експерт сфотографує всі пошкодження, як видимі так і приховані, йому знадобиться від 3 до 5 днів па підготовку звіту (експертизи) та розрахунку суми збитку. В результаті ви отримаєте готову експертизу, до якої буде відображена сума яку вам повинно виплатити відповідальна особа. Експертиза це підстава для пред’явлення конкретної суми до відшкодування.

Як відшкодувати збиток?

Далі пишемо претензію і направляємо її з копією експертизи відповідальній особі, поштою Росії з описом вкладення та повідомленням про вручення.

У претензії пишемо наші вимоги, по якому факту і на яких підставах ми вимагаємо відшкодування шкоди, вказуємо суму до відшкодування і даємо час на відповідь, зазвичай 10-15 днів. Прикладаємо до претензії всі документи, це експертиза з сумою збитку, копії документів з поліції за фактом події.

Якщо на претензію не надходило відповіді у відведений вами термін, то готуємо позовну заяву і подаємо в суд на відповідальну організацію чи особу.

 • Скажу що успіх в таких справах залежить від початково правильно оформлених документів, тому в таких ситуаціях не зайвим відразу ж зателефонувати юристу, він вам підкаже як діяти на місці.
 • Все ж такі справи зачату вдається виграти, хоча і не завжди виходить відсудити заявлену суму, але в цілому завжди є відповідальні особи і завжди є дуже великі шанси відсудити гроші і відшкодувати збиток.
 • У разі якщо у вас залишилися питання, то задайте їх нашого юриста і отримаєте професійну консультацію юриста, вона допоможе вам не допустити помилок і ви отримаєте поради професіонала, які вирішив не одну сотню таких проблем. 

Що робити якщо на машину впала бурулька. Як знайти винного і стягнути з нього збитки

Щорічно на дорогах Росії безліч машин пошкоджується через падіння снігу або бурульок. Що робити водієві в ситуації, коли заподіяно ушкодження корпусу автомобіля і окремим конструкціям, чи варто шукати винного або простіше усунути шкоду самостійно? Про те, як отримати відшкодування по КАСКО піде мова в цій статті.

○ Самостійна оцінка пошкоджень автомобіля

Якщо в силу погодних умов машині завдано шкоди, то спочатку доцільно оцінити його наслідки самостійно. При огляді важливо визначити приблизну ціну проведення ремонту. Якщо він незначний у вигляді відколу фарби невеликого діаметру, то можливо краще для автовласника буде звернення в майстерню для виконання недорогий і оперативної роботи по усуненню збитків.

Оплатити такі витрати бажано за рахунок власних коштів. Рекомендується порівняти, які часові та фінансові витрати можуть виникнути при незначному збитку при зверненні в страхову компанію.

Це подача заяви при забезпеченні явки в відділення, що тягне неоплачувану прогул на робочому місці, витрати на проїзд до страховика, можливі суперечки з компанією і навіть відкриття судової справи.

важливо

Теж саме стосується встановлення винної сторони як ЖЕК, ЖЕУ або іншої керуючої компанії, відповідальної за зачистку снігу і бурульок з дахів житлових будинків або власника у випадку з комерційним будівлею. Процес їх пошуку і встановлення відповідальності займе досить багато часу. Чи варто це робити, вирішувати краще індивідуально в кожному випадку.

Коли збиток оцінюється як значний, зовнішній вигляд машини зіпсований, присутня безліч відколів або автомобіль дорогий, то однозначно рекомендується звертатися до страховика з відповідною заявою.

Повернутися до змісту ↑

○ Що якщо авто застраховане по КАСКО

Якщо на машину оформлений поліс КАСКО, то проблем з відшкодуванням шкоди виникнути не повинно. Головне вчасно повідомити в письмовому вигляді компанію про настання страхового випадку. Тільки в разі своєчасного повідомлення про подію може гарантувати забезпечення грошової компенсації або проведення ремонту за рахунок страховика.

Повернутися до змісту ↑

○ Порядок дій

Якщо збиток істотний і є перспектива стягнення компенсації з винної особи, відповідальної за утримання будинків в належному стані, щоб уникнути заподіяння шкоди здоров’ю та життю громадян і майну, то необхідно вжити послідовно наступні заходи:

 1. Проведіть самостійно фіксацію збитків за допомогою мобільного телефону або камери. У кадрах і відео повинні бути відображені: бурулька або сніг, пошкодження машини на місці їх падіння, обов’язково номер автомобіля, адреси місця події – адміністративні будівлі поруч, таблички із зазначенням номера будинку і вулиці. Фото потрібно зробити з різних ракурсів.
 2. Зателефонуйте негайно за номером 112 для повідомлення про подію дільничному інспектору поліції. Необхідно його дочекатися, що відбулося фіксується в протоколі, складання якого потрібно проконтролювати, обов’язково перерахування всіх пошкоджень детально. Документ на руки власнику авто не видається, про час його отримання буде повідомлено додатково. Оцінка збитку проводиться приблизна в рублевої валюті, вона може оскаржуватися на підставі незалежної експертизи при заниженні вартості.
 3. Готується акт з висновком про встановлення провини приблизно протягом 2 тижнів, після цього постанова можна забрати і використовувати для отримання матеріальної шкоди в претензійному порядку або через суд.

Оскільки автомобіль при заподіянні збитку не рухався і, відповідно, не був учасником дорожнього руху, то таке подія не кваліфікується як ДТП. Співробітники ГИБДД за викликами при таких випадках не викликаються. Фіксація ушкоджень знаходиться у веденні поліції.

Повернутися до змісту ↑

○ Хто повинен відшкодувати збиток

У той час як готуватися постанову в поліції власник ТЗ може зайнятися встановленням винної особи самостійно.

Якщо пошкодження нанесені біля житлового приватного будинку, то за його очистку відповідальний власник або кілька господарів при пайовому володінні.

Отримати відомості можна за адресою в місцевому управлінні Росреестра, замовивши виписку з ЕГРН. У ній буде вказана ПІБ власника.

Коли будинок багатоквартирний, то його обслуговуванням займається спеціалізована керуюча компанія.

Їх назву можна дізнатися на інформаційних стендах, які зазвичай розміщуються на під’їздах або на сайтах за поштовою адресою будови. Як варіант, також можна зробити опитування мешканців будинку.

Якщо будівля відноситься до комерційного фонду, то також потрібно подати заяву про видачу виписки з єдиного держреєстру нерухомості для отримання відомостей про власника.

Повернутися до змісту ↑

○ Проведення незалежної експертизи

Для оцінки збитку, якщо кошти стягує не через страхову компанію, залучається незалежний фахівець. Вартість послуг оплачується власником авто, вона компенсується в ході розгляду питання в претензійному або судовому порядку. Також прийняття такого заходу стає необхідним при виникненні спору по виплатах за полісом ОСЦПВ.

Повернутися до змісту ↑

○ Порядок стягнення шкоди

При встановленні винної сторони провадиться стягнення збитків послідовно поетапно:

претензія

Досудова процедура отримання компенсації у випадках, коли автомобілю завдано шкоди внаслідок того, що на нього впала бурулька . Складається документ у довільній формі з описом обставин заподіяння шкоди, наслідків, оцінки ремонту.

У претензії також має міститися вимога про компенсацію шкоди або його усунення шкоди при сервісному обслуговуванні за рахунок винної сторони. Рекомендується вказати терміни для прийняття заходів в добровільному порядку, наприклад, протягом 10 робочих днів.

Якщо протягом зазначеного періоду дії з боку винної сторони не виробляються, доцільна подача позовної заяви до суду.

Повернутися до змісту ↑

суд

При плануванні подачі позову слід звернути увагу на те, що термін позовної давності за такою категорією справ становить 3 роки з моменту заподіяння шкоди. Документ складається на підставі вимог ст.

131,132 ЦПК РФ і містить основні реквізити, як назва акта, найменування судового органу, якому підвідомчий спір, вимога про виплату суми компенсації.

Обов’язково до позову потрібно докласти всіх обгрунтовують документи, як акт огляду місця події поліцією, експертний висновок з оцінкою заподіяної шкоди та ін. Попередньо слід сплатити держмито в розмірах, встановлених в ст.333.19 НК РФ.

Повернутися до змісту ↑

○ Як уникнути падіння снігу на автомобіль?

Щоб не допускати заподіяння шкоди транспортному засобу, простіше запобігти падіння бурульок на авто і того щоб на механізм впав сніг . Для цього досить дотримуватися простих правил безпеки:

 • Чи не паркуватися поблизу приватних житлових будинків, такі дії найчастіше призводять до обставин, оскільки відсутній механізм примусу власників до чищення будівель.
 • При зупинці обов’язково оглянути територію навколо, подивитися, чи не нависають чи над машиною козирки або балкони.
 • Краще не зупинятися там, де не видно дах будівлі – похила вона або плоска. У першому випадку можливість отримання шкоди набагато вище, але краще не ризикувати.

Важливо пам’ятати, що якщо така подія відбулася, ні в якому разі не можна залишати місце до приїзду дільничного і складання акта.

Повернутися до змісту ↑

○ Поради юриста:

Що робити якщо в обслуговуючої організації відповіли, що є оголошення про те, що не ставити авто біля будинку?

Такі повідомлення не звільняють керуючу компанію від обов’язку по утриманню житлового будинку в належному стані на підставі норм технічної експлуатації. Якщо від компанії пішов таку відповідь на претензію, то необхідно звертатися для вирішення спору до суду.

Повернутися до змісту ↑

Хто приїжджає на місце події?

У разі заподіяння шкоди машині падінням снігу або обвалення бурульок факт фіксують співробітники поліції. Якщо до будинку прив’язаний дільничний, то він виїжджає на місце.

Якщо така посадова особа не призначено, то можливий приїзд наряду поліції.

Присутність співробітників ГИБДД при складанні протоколу не потрібно, оскільки питання не відноситься до компетенції державного органу і на місце вони виїжджають.

Повернутися до змісту ↑

Бурулька впала на машину Як відшкодувати збиток. Про це дивіться сюжет випуску новин на каналі “Перший”.

Повернутися до змісту ↑

Опублікував: Вадим Калюжний , фахівець порталу ТопЮріст.РУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You May Also Like

Діагностика гбо 4 покоління своїми руками. Коли немає сенсу платити сто

Цены на бензин постоянно растут и облагаются новыми акцизами. Но без автомобиля…

Який краще gps-маяк для авто? Огляд моделей і погляд з боку

Защита своего транспортного средства – одна из основных задач автовладельца. При этом…

Що означає знак ш на машині? Просто про просте

https://www.znak.com/2017-04-07/znak_shipy_i_novye_pravila_dorozhnogo_dvizheniya_chto_nuzhno_znat 2017.04.07 Яромир Романов / Znak.com З 4 квітня в Росії діють…

Позначення на приладовій панелі автомобіля. Що означають значки?

У міру розвитку автомобільної промисловості кількість індикаторів на приладовій панелі стрімко збільшувалася.…

Як зареєструвати саморобний причіп? В Україні.

Реєстрація саморобних транспортних засобів Саморобні ПРИЦЕПИ Отже, з якоїсь незрозумілої причини Ви…

Як правильно паркуватися між машинами? Розписуємо в деталях

Як паркуватися переднім ходом між автомобілями Ось і настав щасливий день –…

Що робити, якщо потіє фара – причини і способи усунення проблеми

Утворення конденсату всередині фар досить поширена проблема, з якою стикаються власники автомобілів.…

Чи можна буксирувати на автоматі іншу машину? Як це зробити без наслідків

Багато автолюбителів чули про особливості принципу роботи АКПП і тому закономірно ставлять…

Що робити, якщо машину заблокували і перекрили у дворі? Все вирішується

Що робити, якщо у дворі заблокували машину, куди звертатися? Багато автомобілістів стикаються…

Що робити, якщо тече рульова рейка? Терміново усуваємо

На СТО, що спеціалізуються на ремонті вузлів рульового управління, власників автомобілів змушують…