Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Сьогодні ми розглянемо таке часте явище, яке може статися абсолютно з будь-яким автомобілем на дорозі, як аквапланування. Давайте дізнаємося, що означає цей термін, а також як це явище може впливати на ваш автомобіль. У тому числі ми дізнаємося, що робити якщо ваша машина почала аквапланіровать. 

На жаль, в більшості регіонів нашої країни щороку випадає величезна кількість опадів. Найбільше звичайно ці опади випадають у вигляді дощів, зливи і граду. Найбільшу небезпеку для всіх автомобілістів представляє звичайно дощі, які призводять до утворення калюж на дорогах. 

Калюжі становлять загрозу не тільки двигуну автомобіля (наприклад, через води може статися гідроудар двигуна), але можуть стати причиною аквапланування машини. 

Можливо ви маєте величезний стаж водіння і ніразу не стикалися з акваплануванням автомобіля на дорозі. Але це не означає що аквапланування рідкісне явище і що з вашим автомобілем подібне ніколи не станеться.

Пам’ятайте, що на дорозі може статися все що завгодно. Навіть малоймовірні події. Так що ви повинні бути готові до всього. У тому числі і аквапланування. Також ви повинні знати, що робити в цьому випадку.

Що таке аквапланування?

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Аквапланування – незважаючи на складну назву досить таки просто пояснити. Це таке явище, коли ваш автомобіль починає втрачати зчеплення з дорогою через шару води під колесами.

У той момент, коли шини автомобіля перестають справлятися з великою кількістю води, пляма контакту покришок з дорожньою поверхнею, починає різко звужуватися. В кінцевому підсумку автомобіль може повністю втратити зчеплення з дорогою. Це і називається аквапланування.

При цьому машина перестає реагувати на рульове керування, на гальмування і навіть в деяких випадках на прискорення. 

Чому так відбувається і чому навіть на новій гумі автомобіль може саквапланіровать на дорозі? Нагадаємо, що кожні шини мають на поверхні спеціальний протектор, який призначений для відведення води при русі по мокрій і вологій поверхні. Цей відведення води і створений для того щоб запобігати постійне аквапланування автомобіля на дорозі.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Завдяки цьому протектору для відводу вологи, вода в буквальному сенсі розтинають і розсіюється, осушуючи ділянку дорожньої поверхні, з яким взаємодіє покришка.

Якщо ж обсяг води на дорозі більше, ніж може відвести протектор шин автомобіля, то під колесом утворюється надлишок води. В результаті автомобіль може втратити зчеплення з дорогою, відбудеться аквапланування, після чого транспортний засіб може стати повністю не керованим.

Ось чому так важливо стежити за станом шин. Особливо за глибиною протектора. Адже від стану гуми залежить ваша безпека, безпека пасажирів та інших учасників дорожнього руху.

Ви повинні пам’ятати, що нові або незношених нормальні шини можуть видаляти достатню кількість води, щоб в більшості випадків уникнути аквапланування. Правда це стосується лише нових або злегка зношених покришок.

Так, за даними експертів нова літня шина може всього за 7 секунд відвести (видалити) з дорожньої поверхні стандартне відро води.

Правда ця швидкість відводу води досягається при максимальній швидкості обертання колеса, яка передбачена виробником покришок.

Зверніть увагу

Якщо протектор шин має недостатню глибину (зношений), то під колесами під час дощу починає утворюватися надлишок води.

Вода під шинами може накопичуватися і досягти критичної точки, коли пляма контакту покришок з дорожньою поверхнею звузиться до небезпечного розміру або повністю зникне.

В результаті, під шинами може утворитися водяна подушка, яка підніме колеса над дорожнім покриттям, і машина почне аквапланіровать через те, що шини повністю втратять контакт з дорогою. 

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Зазвичай, найбільш схильні до аквапланування передні колеса, оскільки задні шини зазвичай взаємодіють вже з більш сухим асфальтом, після відводу води передніми шинами.

Це означає що при акваплануванні автомобіль може втратити керованість.

В тому числі при акваплануванні може значно губитися ефективність гальмівної системи, оскільки передні колеса при акваплануванні не зможуть належним чином зупинити машину.

В тому числі, при акваплануванні на передньопривідних автомобілях не допоможе і педаль газу, щоб вивести машину з некерованого стану, оскільки передні колеса, куди передається крутний момент, не зможуть прискорити машину через відсутність контакту з дорожньою поверхнею.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Також можуть втратити зчеплення з дорогою і керованість задньопривідні і повноприводні автомобілі. Наприклад, коли всі чотири колеса втратять контакт з дорожнім покриттям через водної подушки, яка може утворитися під колесами.

Що робити, якщо відбулося аквапланування?

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

І так, уявіть. Ви їдете по дорозі, попереду бачите велику калюжу і не знижуючи швидкості заїжджаєте в воду. У цей момент припустимо, що ваш автомобіль починає аквапланіровать.

Як зрозуміти, що ваша машина втратила контакт з дорожньою поверхні і почала аквапланіровать? Для тих, хто не знайомий з цим і ніколи не потрапляв в аквапланування в перші секунди буде важко розібратися що сталося з машиною, але тим не менше навіть новачок зрозуміє через кілька секунд, що машина почала аквапланіровать. Правда бажано це зрозуміти відразу, оскільки від цього буде залежати чи зможете вивести авто з аквапланування. 

Як же розпізнати в першу секунду що ваша машина почала аквапланіровать? По-перше, при акваплануванні як правило різко зростають обороти двигуна (через зниження опору необхідного для обертання коліс). По-друге, рульове колесо легшає (знову ж через зменшення зусилля необхідного для повороту коліс). 

Що робити в цій ситуації?

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Як і в багатьох небезпечних ситуаціях найгірше що ви можете зробити за кермом, це запанікувати. Наприклад, при акваплануванні найчастішою помилкою водіїв є неадекватні дії. Наприклад, гальмування або спроба різко смикнути рульове колесо, з метою повернути машині траєкторію руху.

 • Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?
 • Але пам’ятайте, що як правило автомобіль починає аквапланіровать через те, що передні колеса втратили контакт з дорожньою поверхнею, тому гальмування чи рульове керування будуть малоефективні для відновлення керованості машини.  
 • Ось що ви повинні зробити при акваплануванні:
 • – Якщо ви використовуєте круїз-контроль, то при перших же ознаках аквапланування вимкніть його
 • – Не натискайте педаль гальма, оскільки це може привести до занесення машини

– Плавно і повільно відпустіть педаль газу.

Оскільки гальма і рульове управління при акваплануванні не допоможуть, вам нічого не залишається робити, як знизити обороти двигуна, плавно відпустивши педаль газу, для того щоб автомобіль почав сповільнюватися природним чином.

Також ні в якому разі не варто при акваплануванні натискати педаль газу, додаючи обертів двигуна, оскільки це тільки посилить аквапланування і можливо призведе до заносу

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

– У міру зниження швидкості автомобіля, обережно перевірте стало чи рульове колесо важче (жорсткіше). Якщо так, то обережно і повільно починайте гальмувати, натиснувши педаль гальма.

Якщо рульове колесо набагато легше ніж при нормальній ситуації, то ми не повертаєте його і не починайте гальмування, оскільки це означає що колеса автомобіля ще не мають необхідного плями контакту з дорожньою поверхнею

– Пам’ятайте, що тільки плавні і послідовні дії за кермом допоможуть вам відновити контроль над машиною після аквапланування

– На жаль, вищеописані дії можливі тільки якщо ви рухаєтеся на невеликій швидкості і у вас буде час повільно і плавно відновити контроль над машиною.

Але найчастіше аквапланування відбувається на великій швидкості і в самий невідповідний момент. Наприклад, перед поворотом.

В цьому випадку вам доведеться спробувати зупинити машину натискаючи плавно педаль гальма і коректуючи рух автомобіля за допомогою рульового колеса (якщо звичайно це буде можливо).

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Але і в цьому випадку ви повинні тримати себе в руках і не панікувати. Тобто ні в якому разі не робіть різких рухів рульовим колесом і не натискайте різко педаль гальма. Всі рухи повинні бути плавними і повільними. 

Як уникнути аквапланування автомобіля?

Коли ваш автомобіль починає аквапланіровать, то ви в більшості випадків з водія фактично перетворюєтеся в пасажира, оскільки перестаєте контролювати автомобіль в буквальному сенсі. Тому найкращий спосіб дій-цьому запобігти аквапланування. 

Є кілька золотих правил, яких слід дотримуватися щоб зменшити ризик аквапланування автомобіля під час руху.

По-перше, завжди враховуйте дорожні умови. Якщо на дорозі, наприклад, ви побачите велику калюжу або пішов сильний дощ обов’язково знизьте швидкість автомобіля. Під час дощу ви також повинні уникати руху по затоплених ділянках дороги. Особливо по глибокій колії, де зазвичай скупчується багато води.

Знижуючи швидкість, ви даєте шинам автомобіля більше можливості для відводу води і збереження плями контакту. Пам’ятайте, що чим повільніше рухається машина, тим менше накопичується надлишкової води під колесами. Відповідно знизивши швидкість ви по суті збільшуєте пляма контакту шин з дорогою. 

Звичайно, щоб уникнути аквапланування автомобіля ви також повинні стежити за станом покришок. Зношені або пошкоджені шини менш ефективні при розсіюванні води з дорожньої поверхні. Тому в разі якщо глибина протектора шин не відповідає встановленій мінімальній нормі, ви повинні замінити покришки на нові, інакше існує величезний ризик аквапланування.

аквапланування автомобіля

Під час дощу ситуація на міських і заміських дорогах стає небезпечніше. І справа не тільки в тому, що потоки води погіршують видимість. Є ще таке явище як аквапланування, через якого сталася не одна аварія.

Що таке ефект аквапланування

При русі автомобіля шини і дорожнє полотно стикаються один з одним, створюючи так зване «пляма контакту». Ефект аквапланування виникає тоді, коли між шиною і дорогою немає контакту, а між ними знаходиться водяна плівка. В цьому випадку автомобіль практично некерованим, причому практично будь-які дії призводять тільки до погіршення ситуації, а не до її виправлення.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

ефект аквапланування

Як і чому виникає аквапланування

При русі по мокрій дорозі шини виштовхують воду з-під себе, утворюючи пляму контакту з дорогою. Вода перед колесами автомобіля утворює валик, який добре видно пішоходам. При певних умовах шини не справляються з відведенням води і контакт з дорожнім полотном втрачається, машину «веде», вона не слухається керма.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Аквапланування шин виникає при русі по мокрій дорозі на високій швидкості

Причин виникнення аквапланування досить багато. По-перше, це швидкість. При великій швидкості навіть незначна кількість води на дорозі може викликати втрату контакту з дорожнім полотном.

Тому під час дощу або на мокрій дорозі краще їхати на помірних швидкостях. Тим більше по хорошій дорозі. Тому як гладкий асфальт може стати ще однією причиною появи аквапланування.

  На такій дорозі навіть невелика плівка води сильно зменшує зчеплення з дорогою.

По-третє, зношені шини та мала глибина протекторів також часто призводять до того, що вода з-під коліс не йде. Якщо ви їдете на лисій гумі, в дощ знижуйте швидкість і обов’язково гальмуєте перед калюжами.

Четверта причина також пов’язана з шинами: неправильний тиск в них також може привести до аквапланування. Фахівці стверджують, що на прояв цього ефекту також впливає стан підвіски.

Якщо вона зношена на 50%, то можливість появи між колесами і дорожнім полотном води збільшується в кілька разів.

Стійкість до аквапланування перевіряють на полігоні. Про те, як проявляє себе ефект аквапланування в залежності від висоти протектора, можна побачити в відео.

Як уникнути аквапланування

З усього цього випливає, що для того щоб знизити ризик виникнення ефекту аквапланування потрібно правильно підібрати шини і правильно накачати їх. При виборі літніх шин потрібно обов’язково звертати увагу на малюнок протектора. Шини, які добре відводять воду, обов’язково мають хоча б одну поздовжню глибоку канавку, що йде уздовж.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Вибирайте правильні шини на літо щоб уникнути ефекту аквапланування

Від неї має відходити безліч ламелей (поперечних канавок), які проходять наскрізь. Найкраще відводять воду від плями контакту шини, ламелі яких йдуть під кутом від поздовжньої канавки і спрямовані назад. Такий малюнок нагадує ялинку в схематичному зображенні. Ще важливо правильно встановити дощові шини, щоб «ялинка» була направлена ​​назад, тобто вода йшла в сторону і назад.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Аквапланування шин виникає через зношених шин

Велику роль для безпечного руху в дощ або на мокрій дорозі має швидкість. Розраховано, що поріг прояву ефекту аквапланування знаходиться в проміжку від 70 до 100 км / год.

  Але якщо шини і підвіска зношені, то машина може поплисти по дорозі і при 60км / год і навіть при меншій швидкості. Тут ще грає роль гладкість покриття і товщина шару води.

Через безліч змінних важко передбачити поведінку автомобіля на дорозі і поки не знайдений спосіб як розрахувати швидкість при акваплануванні, але однозначно це той випадок, коли тихіше їдеш, далі будеш.

Як проявляє себе ефект аквапланування

Поінформований – значить, озброєний, і, знаючи, як відчувається машина, коли вона «попливла», ви зможете адекватно відреагувати і повернути контроль над ситуацією.

Поведінка машини при акваплануванні залежить від приводу. Іноді з’являється відчуття, ніби знижується швидкість і хтось тримає автомобіль ззаду – так проявляється опір води.

Зазвичай це відбувається, якщо на великій швидкості влетіти в пристойній глибини калюжу.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Влетівши в калюжу ви можете відчути, що машина «попливла»

Причому на передньопривідних авто часто при спробі гальмування на мокрій дорозі починається обертання. Якщо провідні колеса задні, то при акваплануванні кермо стає м’яким, але як би ви не крутили його, машина ніяк не реагує.

Як діяти при виникненні ефекту аквапланування

Перша реакція, яка виникає при втраті управління, – вдарити по гальмах. Але будь-яке натиснення на гальмо, якщо машина втратила контакт з дорогою, призводить до погіршення ситуації і авто може закрутити. Так що перше що робимо – прибираємо ногу з педалі газу .

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Як розрахувати швидкість при аквапланування поки немає точної формули

Зниження швидкості може відновити контроль, але робити це потрібно тільки за допомогою мотора. Потихеньку знижуючи обертів, зменшуйте швидкість. Крутити кермом не потрібно . Колеса будуть змінювати напрямок, але на напрямку руху це ніяк не відіб’ється. А ось при появі плями контакту, якщо кермо у вас вивернуть, машину може знову занести.

Якщо у вас передньопривідний автомобіль і ви помітили, що зад починає «підпливати», невелике збільшення швидкості може витягнути машину з планування на воді.

Але таке рішення є для досвідчених водіїв і тих, які добре відчувають машину і не втрачають голови в екстрених ситуаціях.

Якщо до таких людей вас віднести важко, знімаєте ногу з педалі газу, міцно тримайте двома руками кермо і не крутите його, чекаючи поки мотор скине обертів. Не гальмуйте. Цим ви спровокуєте занос. Ось і всі дії.

Власне саме явище аквапланування явище не смертельне, але небезпечне, якщо водій запанікував. А щоб така халепа з вами не трапилася, досить їздити в дощ на невисокій швидкості і пригальмовувати вчасно перед калюжами, стежити за шинами і тиском в них.

Аквапланування автомобіля – що це за ефект?

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Правилами безпечного водіння не завжди навчають в автошколі. Але ж від цього фактора може залежати не тільки поведінку водія на дорозі, але його здоров’я і життя. Сьогодні, серед безлічі небезпечних дорожніх ситуацій, ви дізнаєтеся про ефект аквапланування. У кращому випадку, даний ефект може залишити після себе негативні емоції, а в гіршому – стати причиною страшного ДТП. Отже, аквапланування – що це таке і як з ним боротися? Про це ви дізнаєтесь, прочитавши цю статтю.

Що таке ефект аквапланування?

 • Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?
 • Акваплануванням прийнято називати часткову або навіть повну втрату зчеплення коліс з дорожнім покриттям з тимчасовою втратою контролю над автомобілем.
 • Як зрозуміло з назви, даний причиною такої поведінки автомобіля вважається вода, яка покриває дорожнє покриття і утворює певний шар.

Найчастіше, дане явище виникає при русі на великій швидкості по мокрій дорозі. Якщо на асфальті після дощу або під час нього утворилися калюжі достатньої глибини, то при досягненні критичної швидкості, між асфальтом і шиною автомобіля утворюється водяна плівка, яка не встигла вийти із зони контакту колеса з дорогою. В результаті цього ефекту, контроль над автомобілем втрачається, і він стає практично некерованим.

Якщо розглянути особливість будови сучасних шин, то можна помітити, що малюнок протектора підбирається таким чином, щоб його канави видаляли частки води з плями контакту.

важливо

Чим вище швидкість автомобіля, тим нижче швидкість видалення води з малюнка протектора.

Існує позначка швидкості, яка називається критичною, коли малюнок просто не встигає вивести всю воду із зони контакту і водяний клин утворюється між шиною і асфальтом.

Причин у цього явища відносно небагато, проте, є чинники, які надають досить сильний вплив на ймовірність виникнення аквапланування.

 • Занадто велика швидкість при подоланні водної перешкоди. Під водною перешкодою прийнято мати на увазі будь-які калюжі, що утворилися на дорожньому покритті. Як ви вже дізналися, дана швидкість називається критичною.
 • Нерівне дорожнє покриття . Як відомо, освіта калюж свідчить про наявність нерівностей на асфальтовому покритті. Даний недолік сучасних доріг стає другою причиною виникнення аквапланування.
 • Недостатня залишкова глибина протектора . Для видалення води з канавок малюнка, необхідний правильний малюнок, і досить велика глибина протектора. Чим вище цей параметр, тим менше ризик виникнення аквапланування.
 • Неправильне налаштування підвіски автомобіля . Швидше за все, коментарі тут зайві, так як підвіска грає вирішальну роль в керованості автомобіля.
 • Знижений тиск в шинах . Даний фактор теж дає про себе знати.

Відео добірка про аквапланування

Як ви встигли помітити, ефект аквапланування не виникає сам по собі, а значить, основна причина даної проблеми – людський фактор. Саме час розібратися, як потрібно керувати автомобілем, щоб не зіткнутися з цим явищем і що потрібно зробити, якщо ви все ж втратили контроль над машиною.

Як боротися з акваплануванням на дорозі?

Так як в даній ситуації все залежить від водія, то це означає, що даної проблеми можна і зовсім уникнути, якщо дотримуватися ряду простих правил.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Мабуть, найперше, що необхідно зробити, щоб не допустити цієї ситуації – це знизити швидкість автомобіля перед подоланням невеликих водних перешкод у вигляді калюж.

Дослідним шляхом, багатьма експертами було встановлено, що поява аквапланування можна спостерігати на швидкості від 70 до 100 кілометрів на годину.

Проте, це не означає, що ще менша швидкість руху вбереже вас від біди.

Зовсім не обов’язково добре знати геометрію доріг свого міста і судити про глибину калюжі, тому як втратити керування можна і при подоланні на автомобілі неглибоких річок.

В цьому випадку, передні колеса вдаряються об водну плівку з такою силою, що кермо може запросто вислизнути з рук водія, що може привести до багатьох неприємностей.

Тому кермо необхідно тримати в будь-якому з двох положень: 10 і 2 або 9 і 3.

Інше правило, стосовно керма, говорить, що не можна різко повертати кермо в бік заносу в спробі вирівняти рух автомобіля. Справа в тому, що зміна положення колеса призведе до раптової зміни напрямку. Кермо потрібно обертати на невеликий кут і відразу ж повертати в початкове положення.  

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Шини повинні бути якісними і з мінімальним зносом. Малюнок протектора повинен мати спеціальні канави, які виштовхують воду з плями контакту при русі на швидкості. Небезпечною вважається їзда на шинах, знос яких досяг такої позначки, що малюнок протектора майже невиразний.

Відразу забудьте про різкому гальмуванні – це головна помилка всіх початківців водіїв. Ефект аквапланування подібний керування автомобілем на слизькій дорозі, а це значить, що будь-яка різка гальмування призводить до заносу автомобіля, що тільки погіршить ситуацію.

Гальмувати потрібно виключно двигуном. Для цього потрібно прибрати ногу з газу і коригувати напрямок автомобіля кермом. Поступово натискати на гальмо потрібно тільки в той момент, коли колеса повністю виявляться на дорожньому покритті.

Пам’ятайте, що новий диск зчеплення коштує набагато дешевше людського життя.

Правильно налаштуйте підвіску автомобіля. Якщо зробити це ви не в змозі, відженете автомобіль на відповідний автомобільний сервіс. Уникайте дешевих і неякісних послуг співробітників СТО. Так ви заощадите на повторній регулюванню підвіски і забудете про проблеми з положенням коліс на дорожньому покритті.

На ділі ж, всі ці правила можна і не запам’ятовувати. Досить в таких погодних умовах тримати відповідний швидкісний режим, і підтримувати автомобіль у справному стані. 

Аквапланування автомобіля. Дії які допоможуть не втратити контроль над авто

Після зими окремі ділянки дороги покриваються хвилями, відбувається це через те, що промерзлий асфальт здуває після перших відлиг. Як правило, в що з’явилися улоговинках збирається вода, яка приховує нерівності дороги, тому заїзд в них завжди неприємний і небезпечний.

Якщо в’їхати на затоплений ділянку дороги на високій швидкості, то колеса втратять зчеплення з дорогою і авто почне пливти. Цей ефект можна порівняти зі скачуть плоским камінчиком запущеним над водою.

Але на відміну від камінчика гумова покришка спочатку розкидає бризки, а потім глиссирующих і спливає, це і є аквапланування.

Аквапланування – поява води в зоні контакту шини з поверхнею дороги, тобто повна або часткова втрата зчеплення, викликана присутністю водяного шару, що відокремлює шини рухомого транспортного засобу від дорожньої поверхні.

Виникає, коли швидкість досягає критичного значення, при якому колесо не встигає видаляти воду з плями контакту.

Варто відзначити, що навіть невелика кількість води здатне погіршити зчеплення коліс з дорожнім покриттям, причому, найнебезпечніше, коли це відбувається не з усіма чотирма колесами, а тільки з одним або двома. Через різницю зчіпних властивостей автомобіль може піти в занесення.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Дуже часто калюжі з’являються поруч з поворотами або на вигинах доріг, саме від них і виходить найбільша небезпека, але не варто думати, що на прямій ризиків піти в занесення менше.

В середньому легковий автомобіль має півтори тонни ваги, таке авто може почати глиссировать при попаданні в калюжу на швидкості до 65 км / год – триває це всього пару секунд.

Якщо влетіти в калюжу, глибина якої становить більше 4 см, та ще на більшій швидкості, то автомобіль буде ковзати набагато довше – приблизно секунди 3-5. І за цей час тільки від дій водія залежить, чи залишаться він, його пасажири та авто цілими.

Аквапланування і його наслідки

Найчастіше все аквапланування відбувається за наступним сценарієм:

При попаданні автомобіля на ділянку дороги з щільним водяним шаром, аеродинаміка піднімає кузов автомобіля, що призводить до зменшення тиску шин на покриття.

Через це шар води, який знаходиться між протектором і асфальт не витісняється (вода не встигає виводитися з плями контакту) і це призводить до погіршення зчеплення коліс з дорожнім покриттям.

В результаті відбувається повна або часткова втрата зчеплення з дорогою і транспортний засіб стає практично некерованим.

Порада

При наїзді на водну гладь одним колесом, машину, як правило, трохи розгортає в сторону, під час цього водії намагаються миттєво скорегувати траєкторію руху авто кермом. Повернувши колеса на невеликий кут, навряд чи вдасться повернути контроль над керуванням.

При в’їзді в калюжу усіма колесами автомобіль втрачає зв’язок з дорогою, починає плисти і не реагує на натиснення педалі гальма. Якщо водій ще не досвідчений він лякається і починає більше крутити кермо, але від цього немає ніякого ефекту.

Боячись вилетіти на узбіччя, водій викручує кермо до упору, але це не допомагає встановити контроль над автомобілем.

Пропливши по водній гладі кілька метрів машина сповільнюватися і в лічені секунди продавлює водяну плівку.

Так як колеса вже вивернуті убік, автомобіль різко почне рухатися в ту сторону, яку повернуть кермо.

Як правило, водії не встигають зреагувати на несподіваний маневр, втрачають контроль над авто і приходять до тями вже на узбіччі. І добре, якщо на ній немає людей, стовпів і дерев.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

аквапланування авто

У вас скоріше за все вже виникло питання, так як же треба чинити при акваплануванні автомобіля?

При під’їзді до калюжі ( неважливо великий або маленькою ) обов’язково зменшуйте швидкість, якщо не хочете ловити автомобіль по дорозі, так як на невеликій швидкості ймовірність аквапланування мінімальна. Якщо ж вчасно скинути швидкість не вдалося потрібно дотримуватися наступних правил:

 • По-перше, при вході у воду, потрібно утримуючи педаль гальма, але, як тільки кромка зникла з поля зору, потрібно швидко, але плавно, її відпустити.
 • По-друге, за раніше включайте щітки склоочисників на максимальній швидкості.
 • По-третє, на високій швидкості намагайтеся проїжджати калюжі з прямими передніми колесами, без повороту. Руки на кермі повинні знаходитися в правильному положенні (без десяти два або без п’ятнадцяти три) повністю обхопивши кермо, при цьому лікті повинні бути розведені в сторони.

Ні в якому разі не можна піддаватися паніці і повністю вивертати кермо. Якщо авто почало нести в бік при наїзді в калюжу, найголовніше зберігати спокій. Коли з-під машини починають розлітатися бризки, в першу чергу потрібно відпустити педалі і тримати кермо прямо.

Лише після того коли колеса продавлять водну плівку (завершення аквапланування) можна починати коригувати траєкторію автомобіля кермом. Колеса обов’язково стануть на тверду поверхню, якщо не на дорозі, так на узбіччі і у вас буде всього кілька секунд щоб провести корекцію траєкторії.

Головне все робити швидко і чітко.

Також слід діяти і при наїзді в калюжу тільки однією стороною автомобіля. Наприклад, калюжа знаходиться праворуч, а середина дороги порівняно чиста.

Якщо тільки права сторона потрапляє калюжу, то виникає момент сили, яка буде тягнути автомобіль в сторону узбіччя. Керувати в цій обстановці можна, так як ліва сторона залишається на асфальті.

Але робити це необхідно без різких рухів, щоб машину не почало крутити.

Після того, як вдасться вирівняти автомобіль кермом, можна починати плавно пригальмовувати, не допускаючи блокування коліс. Важливо: не можна застосовувати екстрене гальмування ( тривале натискання на педаль гальма ).

Якщо авто не оснащено системою ABS (запобігає блокуванню коліс і втрату керованості транспортного засобу), то при різкому і сильному натисканні на педаль гальма плаваюче колесо миттєво зупиниться в воді і машина схопиться за асфальт тільки одним боком. Це може привести до того, що автомобіль розгорне в протилежну від калюжі сторону.

Гальмувати потрібно переривчасто, натискаючи на педаль слабкими ударами – тільки така послідовності дозволяє зберегти керованість авто.

Три речі, які не можна робити на мокрій дорозі:

 1. Перед входом у воду автомобіля не можна різко відпускає педаль «гальма», так як це призводить до того, що «ніс» машини піднімається і маса води починає підливати під днище.
 2. Рухатися по калюжах на високій швидкості – критичної може стати навіть швидкість 50-60 км / год.
 3. Проїжджати калюжу з вивернутими колесами – може викликати неконтрольований занос.

підсумок:

Підводячи підсумок можна зробити висновок, що на мокрій дорозі з калюжами не можна пересуватися на високій швидкості, піддаватися паніці, робити різких рухів кермом і застосовувати екстрене гальмування.

Слід завжди витримувати паузу і починати рулити і гальмувати тільки після проїзду затопленого ділянки.

Тобто необхідно перечікувати аквапланування, а ще краще намагатися заздалегідь вибирати безпечну швидкість для подолання затоплених ділянок дороги.

З повагою, редакція АвтоАвеню

Що таке аквапланування автомобіля? Причини виникнення і як уникнути ефект аквапланування

Аквапланування – це дуже небезпечне явище, яке виникає при русі автомобіля по дорожньому покриттю з присутністю водяного шару (наприклад, при проїзді калюжі), коли швидкість автомобіля така, що вода не встигає віддалятися з-під плями контакту шини з дорожнім покриттям.

Згадайте, як в дитинстві ви пускали камінці по водній гладі – при акваплануванні автомобіль уподібнюється такому камінчику, тобто він спливає.

Навіть при русі автомобіля по дуже слизькому льоду у шин зберігається мінімальне зчеплення з поверхнею, а ось при акваплануванні такого зчеплення немає взагалі, відповідно автомобіль в цей момент абсолютно некерованим і не реагує ні на які дії водія. В цьому і є основна небезпека аквапланування.

Чому виникає таке явище?

Як показали дослідження, перед котиться по поверхні покритої шаром води колесом автомобіля, виникає водяний клин, тобто колесо буквально спливає і машина рухається як глісер.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

Звичайно, не будь-який проїзд автомобіля по калюжі закінчиться виникненням аквапланування, адже для цього потрібні деякі умови. Наприклад, якщо навіть швидкість машини буде більше критичної, тобто такий, при якій можливе виникнення аквапланування, але калюжа буде досить глибокою, то через опір води швидкість швидко погаситься і аквапланування не виникне.

Найкращі умови для виникнення аквапланування, це висока швидкість машини і довга калюжа на асфальті, глибиною від трьох до п’яти сантиметрів.

Що стосується швидкості, то критичної швидкістю, при якій виникає це небезпечне явище, вважається швидкість більше 70 км / ч.

, Хоча на практиці все залежить від багатьох різних факторів, таких як стан дорожнього покриття, стану шин, типу малюнка протектора, товщини водяної шару, тиску в шинах і т.д.

У деяких випадках шина може «спливти» навіть при швидкості 40 км / ч. До речі, часто швидкість з якою машина виїжджає з калюжі більше, ніж швидкість з якою вона в калюжу заїхала.

Як уникнути аквапланування автомобіля

Щоб уникнути такої неприємної ситуації, як поява аквапланування, потрібно дотримуватися деяких правил керування транспортним засобом.

 • По-перше, якщо ви недостатньо добре відчуваєте автомобіль, зважаючи на малу досвіду водіння, не їздите зі швидкістю 70 км / ч. і більше.
 • По-друге, зменшуйте швидкість заздалегідь, перед проходженням поворотів і не в’їжджайте в поворот зі швидкістю понад 90 км / год, особливо якщо йде дощ.

Калюжі проїдьте прямо, а калюжі в повороті намагайтеся об’їжджати або заздалегідь скидати швидкість. Пам’ятайте, від аквапланування автомобіля при проходженні повороту, ніяких контрзаходів не існує – сподівайтеся тільки на своє везіння. Загалом, на мокрому асфальті будьте уважні і обережні.

Що таке аквапланування автомобіля і що з цим робити?

1. Якщо ви «піймали» аквапланування на прямій ділянці дороги і відчули, що кермо став «порожнім», і «легким», не робіть ніяких різких дій. Потрібно плавно відпустити педаль газу (утримуйте її різко) і знизивши швидкість продовжити рух.

Ні в якому разі не застосовуйте екстреного гальмування, так як машину може закрутити. Коли швидкість машини впаде, колеса знову торкнуться дорожнього покриття і керованість автомобілем відновиться. У цей момент потрібно фіксувати шини в прямолінійній напрямку, міцно тримаючи рульове колесо, щоб в момент торкання шин дорожнього покриття автомобіль не «кинуло» в сторону.

2. Особливу небезпеку в плані виникнення аквапланування представляє їзда на шинах, із зношеним протектором. На таких шинах навіть найтонша плівка води на асфальті може викликати це явище. Також, широкі шини більш схильні до виникнення аквапланування, ніж вузькі.

 • Зменшити ризик виникнення аквапланування можуть спеціальні «дощові» шини, що мають спрямовану будова протектора (тому встановлювати їх потрібно тільки відповідно до зазначеного на шині напрямком обертання) і глибокі водоевакуаційний ламелі.
 • Аквапланування – відео:

Ось такі прості поради, допоможуть вам протистояти акваплануванню автомобіля. Успіхів!

(Поки оцінок немає) Завантаження …

Аквапланування шин: що це і як з ним боротися?

28 листопада 2017 годаGolf на межі зриву в аквапланування: водяний клин вже сформувався перед передніми колесамі.Golf на межі зриву в аквапланування: водяний клин вже сформувався перед передніми колесами.

Аквапланування – це виникнення гідродинамічного клину в плямі контакту шини. Тобто повна або часткова втрата зчеплення, викликана присутністю водяного шару, що відокремлює шини автомобіля, що рухається від дороги. З точки зору фізики, пояснення наступне: коли колесо потрапляє на залиту водою поверхню, в зоні контакту збільшується тиск води, коли ж його величина стає більше, ніж тиск шини на опорну поверхню, шина спливає.

Етапи виникнення ефекту аквапланування: а – сухий, б – мокрий, в – при сильному дощі, 1 – ділянка контакту, 2 – ділянка водяного кліна.Етапи виникнення ефекту аквапланування: а – сухий, б – мокрий, в – при сильному дощі, 1 – ділянку контакту, 2 – ділянка водяного клина.

Електронна енциклопедії «За кермом» наочно ілюструє процес. Погляньте на малюнок. На сухій дорозі (а) пляма контакту шини з покриттям складає величину 1. На мокрій дорозі ця ділянка зменшується через появу водяного клина (ділянка 2, рис. Б).

Зверніть увагу

У міру збільшення швидкості руху і кількості води шина все більше спливає над дорогою подібно мчить катеру, оскільки зростає підйомна сила клина і їй доводиться видавлювати більше води із зони контакту за менший проміжок часу. Нарешті, коли швидкість досягне певної величини, званої критичної, і між шиною і покриттям залишиться шар води (рис.

в), автомобіль, втративши контакт з дорогою, стане некерованим. Небезпека очевидна, тому аквапланування слід уникати.

Фактори, що впливають на аквапланування

Великий вплив на аквапланування надають малюнок і ступінь зносу протектора .

Чим пряміше, ширше, глибше і частіше розташовані канавки на покришці, тим швидше і більше віддаляється води із зони контакту шини з дорогою, а отже краще їх зчеплення.

У гладкою шини (типу слик), наприклад, коефіцієнт підйомної сили на водяному клині в два рази вище, ніж у шини з малюнком. Ось чому «Правилами експлуатації шин» забороняється застосовувати покришки, глибина канавок яких менше 1,6 мм.

Аналогічна залежність виявляється і відносно дорожнього покриття. Чим більше зернистість асфальту, тим швидше і більше води видавлюється із зони контакту. Найнебезпечнішим з точки зору схильності до аквапланування виявляються гладкі дорожні покриття . Особливо в поворотах.

Товщина водяної плівки  – ще один фактор, що впливає на виникнення аквапланування. Чим глибше калюжа – тим більше в ній води, тим важче вивести її всю з плями контакту.

Фактор, на який в першу чергу може вплинути водій, – швидкість руху автомобіля . Чим вище швидкість, тим більша ймовірність того, що колеса вашої машини перетворяться в водні лижі.

Один відомий виробник шин провів випробування, за результатами якого склав таблицю залежності величини зони контакту шини від зносу протектора і швидкості руху.

При використанні зношених шин область контакту шини і дороги різко зменшується в разі збільшення швидкості руху. На малюнку наведено розмір контактної області шин з різною товщиною протектора при шарі води 3 мм і швидкості 75 км / ч. Пляма контакту старої шини з протектором 1,6 мм складає лише 16% від плями контакту стоїть на місці автомобіля, а на швидкості 125 км / год і зовсім 6% .При використанні зношених шин область контакту шини і дороги різко зменшується в разі збільшення швидкості руху . На малюнку наведено розмір контактної області шин з різною товщиною протектора при шарі води 3 мм і швидкості 75 км / ч. Пляма контакту старої шини з протектором 1,6 мм складає лише 16% від плями контакту стоїть на місці автомобіля, а на швидкості 125 км / год і зовсім 6%.

Технічний стан підвіски на схильність автомобіля до аквапланування, всупереч помилкам, не впливає. Інша справа – при підвищених люфт у рульовому управлінні або кульових опорах, при неврегульованою розвалі / сходження і непрацюючих амортизаторах важче контролювати автомобіль – він буде гірше реагувати на дії водія.

При цьому вивести автомобіль із замету, викликаного акваплануванням, буде складніше. Однак сама фізика втрати контакту між колесом і дорогою від стану підвіски не залежить. Куди важливіше вага автомобіля. Важчого автомобілю простіше витіснити воду із зони контакту.

У тому числі тому вантажівкам дозволено їздити на шинах з меншою, ніж у легкових автомобілів, глибиною протектора – 1 мм.

Знижений тиск в шинах  – ще одна причина для виникнення аквапланування. Дослідження, проведені одним зі світових лідерів у виробництві шин, показали, що зниження тиску в шині легкового автомобіля до 1,7 бару замість належних 2,4 бару призводить до того, що на швидкості 100 км / год шина позбавляється плями контакту і повністю спливає.

Як проявляється аквапланування?

Якщо кермо під час руху раптом став легким, а на його відхилення автомобіль не реагує, зберігаючи прямолінійний рух, значить ефект аквапланування вже настав.

Чим небезпечне аквапланування?

Водій втрачає контроль над автомобілем, а це може привести до аварії. Як правило, машину починає заносити в сторону нахилу профілю дороги або в ту сторону, де калюжа під колесами виявилася глибшою. Ну а далі – сценарій Малопрогнозована.

Як уникнути аквапланування?

Якщо під час поїздки вас застав злива, то уникнути ризику аквапланування на дорозі можна лише одним способом – значно знизивши швидкість. Врахуйте, що навіть з новими шинами від іменитого виробника, при товщині шару води на асфальті в десять сантиметрів машина може втратити контакт з дорогою навіть на швидкості до 80 км / ч.

Щоб звести до мінімуму ризик аквапланування, слід дотримуватися певних правил:

 • Не допускати надмірний знос шин. ПДР наказують мінімальну висоту протектора в 1,6 мм для літніх шин легкових автомобілів і 4 мм – для зимових. Але і до цих показників краще не доводити. На багатьох шинах передбачені індикатори зносу.
 • Регулярно перевіряти тиск в шинах і підтримувати його в нормі. Рекомендації виробника можна знайти в інструкції з експлуатації.
 • Їхати по мокрій дорозі з помірною швидкістю.
 • Уникати швидкої їзди по глибоких калюжах.

Що робити, якщо аквапланування почалося?

Не крутіть кермо в різні боки на великі кути, це небезпечно! При раптовому відновленні зчеплення з дорогою вивернуті під великим кутом колеса можуть спровокувати різкий відведення автомобіля в бік. Намагайтеся зберігати прямолінійний рух до тих пір, поки не відчуєте, що колеса знайшли зчеплення з дорогою, і тільки після цього маневруйте.

Не намагайтеся різко загальмувати, щоб не спровокувати занос або розворот машини.

Індикатори зносу на літній резіне.Індікатори зносу на літній гумі. Індикатори зносу на зимовій покришці. У міру стирання спочатку зникає цифра 8, за нею – 6. Коли зітреться цифра 4, потрібно припинити зимову експлуатацію шін.Індікатори зносу на зимовій покришці. У міру стирання спочатку зникає цифра 8, за нею – 6. Коли зітреться цифра 4, потрібно припинити зимову експлуатацію шин.

Ознаки автомобільних шин, стійких до аквапланування

Краще за інших з акваплануванням справляються так звані дощові шини. Наприклад, що входить до складу концерну Continental шинна марка Uniroyal спеціалізується на шинах для вологих умов. «Сліди дощу» ви знайдете в назві багатьох моделей цієї марки.

Стійкі до аквапланування шини мають широкі відводять воду канавки і, як правило, асиметричний або направлений малюнок протектора. Щоб не помилитися при виборі шин, орієнтуйтеся на відомі шинні марки і результати тестів, проведених журналом «За кермом».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You May Also Like

Діагностика гбо 4 покоління своїми руками. Коли немає сенсу платити сто

Цены на бензин постоянно растут и облагаются новыми акцизами. Но без автомобиля…

Який краще gps-маяк для авто? Огляд моделей і погляд з боку

Защита своего транспортного средства – одна из основных задач автовладельца. При этом…

Що означає знак ш на машині? Просто про просте

https://www.znak.com/2017-04-07/znak_shipy_i_novye_pravila_dorozhnogo_dvizheniya_chto_nuzhno_znat 2017.04.07 Яромир Романов / Znak.com З 4 квітня в Росії діють…

Позначення на приладовій панелі автомобіля. Що означають значки?

У міру розвитку автомобільної промисловості кількість індикаторів на приладовій панелі стрімко збільшувалася.…

Як зареєструвати саморобний причіп? В Україні.

Реєстрація саморобних транспортних засобів Саморобні ПРИЦЕПИ Отже, з якоїсь незрозумілої причини Ви…

Як правильно паркуватися між машинами? Розписуємо в деталях

Як паркуватися переднім ходом між автомобілями Ось і настав щасливий день –…

Що робити, якщо потіє фара – причини і способи усунення проблеми

Утворення конденсату всередині фар досить поширена проблема, з якою стикаються власники автомобілів.…

Чи можна буксирувати на автоматі іншу машину? Як це зробити без наслідків

Багато автолюбителів чули про особливості принципу роботи АКПП і тому закономірно ставлять…

Що робити, якщо машину заблокували і перекрили у дворі? Все вирішується

Що робити, якщо у дворі заблокували машину, куди звертатися? Багато автомобілістів стикаються…

Що робити, якщо тече рульова рейка? Терміново усуваємо

На СТО, що спеціалізуються на ремонті вузлів рульового управління, власників автомобілів змушують…