Усім знайомі такі вироби з графіту, як простий олівець. Автолюбителі і домашні майстри знають, що таке щітки для електродвигуна. Їх виготовляють з додаванням цього матеріалу. Ще цей сірий порошок додають в резину склоочисників, для поліпшення ковзання.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Тема нашої статті: графітова мастило, область застосування якої не менш різноманітна. Ми знаємо, що деталі тертя повинні бути змащені в робочій зоні.

Крім традиційних сумісних складів, виконаних з додаванням літієвих компонентів, в автомобілі широко застосовується графітова або мідна мастило. У чому перевага цього компонента? Розберемося в нашому огляді.

Склад і характеристики графітного мастила

Традиційна форма випуску – пластична маса консистенції густої сметани. У рідкому вигляді не застосовується, хоча існує розфасовка у вигляді спрею. Після нанесення утворюється тонка плівка сухої мастила.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Цей матеріал не готується відразу з графіту, порошок додається в готовий склад, який може використовуватися самостійно. За великим рахунком, графітова мастило своєю появою зобов’язана старому доброму солідолу, або як пам’ятають автолюбителі зі стажем: тавоту. Тому, кажучи про склад, поговоримо про способи виробництва базового складу.

Сублімація мазуту в ємності без кисню при високій температурі, або Деасфальтизації гудрону. Отриманий рідкий матеріал потрібно згустити.

Для цього технологія передбачає два способи:

 1. Введення жирних кислот рослинного походження. Спосіб старий, як світ автомобілів, при цьому якість кінцевого продукту вище, ніж отриманого з використанням сучасних технологій. Єдиний недолік – такий солідол коштує дорожче.
 2. В даний час виробники віддають перевагу синтетиці. На відміну від моторних масел, штучно створені добавки не підвищують якість, хоча воно відповідає всім стандартам. Синтетичні жирні кислоти недорогі у виробництві, тому кінцевий продукт також коштує дешевше. Звідси і масовий попит.
  Отриманий солідол – це і є базова основа графітової мастила.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

У готову масу додається дрібнодисперсний графітовий порошок. Помел аналогічний зерновий борошні: чим він тонше, тим якісніше вийде готовий продукт.

Застосовуються різні способи змішування

 • В органічних основах, загущених за допомогою кальцієвого мила, формується пластична паста. Графіт як би розчиняється в масі, хоча з точки зору фізики процесу, це не так.
 • При створенні мастила на основі синтетичних продуктів, виходить суспензія. За рахунок густоти, порошок завжди знаходиться в підвішеному стані.

Головне завдання – розподілити порошок графіту якомога рівномірніше.

При нанесенні на змащувати поверхню, він залишається в робочій зоні до примусового видалення.

Чи можна зробити «графітку» самостійно?

Порошок не є дефіцитом. Його можна було знайти навіть 30-40 років тому. А ось мастило на його основі не завжди була на прилавках магазинів. Тому автолюбителі додавали в солідол трохи моторного масла (зрозуміло, мінералку), сипали в ємність графітову пил (порошок), потім довго і ретельно розмішували.

Виходив самий якісний склад: на основі рослинної солідолу, без синтетичних загусників.

Як зробити графитную мастило своїми руками – відео

Характеристики пластичної графітової мастила:

 • Робочий діапазон температури навколишнього повітря: від -20 ℃ до + 60 ℃ (мова йде про тривалій роботі). Допускається короткочасний нагрів до +120 ℃, однак каплепаденія починається вже при + 80 ℃. При використанні в труться частинах типу ресор, нижня межа може виходити за рамки -20 ℃.
 • Допустима масова частка води не більше 3%, після чого починає утворюватися емульсія.
 • Межа міцності на зрушення від 100 Па. Температура вимірювання параметра: +50 ℃.
 • Межа міцності на стиск: 400 (+/- 200).
 • Межа міцності на розтяг: 120.
 • Пенетрація більше 250 мм / 10. Температура вимірювання: + 50 ℃.
 • Електричний опір не більше 5 кОм на см довжини.

Властивості графітової мастила визначаються властивостями графіту

 1. Хороша теплопровідність (читайте: відвід тепла із зони нагріву).
 2. Електропровідність (можна змащувати контакти).
 3. Стійкість при впливі вологи. При цьому необхідно пам’ятати, що при механічному змішуванні з водою утворюється емульсія.
 4. Термічна стійкість.Крім короткочасної зміни значення в’язкості, інших проблем немає. Гранична температура, при якій ще не починається випаровування: +150 ℃.
 5. Хімічна нейтральність: при взаємодії з поверхнею, реакція не відбувається.
 6.  Як бонус: забезпечує стійку антикорозійний захист.
 7. Висока колоїдна стабільність, в порівняння з базовим солідолом.
 8. Хороший коефіцієнт зниження тертя.
 9.  Кількість заїдань в важільних механізмах зведено до мінімуму.
 10.  Висока адгезія практично до будь-яких матеріалів.
 11. Не реагує на статичну електрику: струми просто протікають через її електропровідний шар.
 12. Антифрикційний показник на високому рівні.

Є й невеликі недоліки:

 1. Все-таки її не можна застосовувати на вузлах з тривало стабільною температурою понад + 80 ℃.
 2. Незважаючи на низький коефіцієнт тертя, в тертьових з’єднаннях з прецизійними зазорами застосовувати небажано. Можливий підвищений знос.

Де використовується графітова мастило в автомобілі

 • кульові опори, шарніри рульового механізму, механізм рульової рейки, частини гідропідсилювача (за винятком деталей, змащуваних трансмісійними маслами);
 • елементи ресорної підвіски (протівоськріпниє механізми, площини прилягання пластин);
 • опорні підшипники з низькою швидкістю обертання;
 • хрестовини карданного валу (змазування проводиться нагнітанням через т.зв. «тавотніци»);
 • шліцьові з’єднання валів (можна використовувати спрей);
  Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як
 • внутрішні порожнини оболонки тросових приводів;
 • графітова мастило використовується для клем акумулятора, і інших електричних з’єднань, за умови єдиного шару між сусідніми контактами;
 • покриття різьбових з’єднань в якості профілактики «прикипання»;
  Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як
 • в якості консерванту відкритих іржавіють деталей при тривалому зберіганні техніки.

Застосування графітової мастила визначається інструкцією по регламентному обслуговуванню, оскільки змішування різних масляних складів неприпустимо.

Що краще графитная змащування або «вимпел»?

Склад основи у них однаковий, хіба що в цинковій мастилі «Вимпел» не застосовується органічний загущувач, в основному – літієве мило. Споживчі характеристики аналогічні, принципова різниця в робочому діапазоні.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Графітова мастило не така термостійкий: допускаються пікові значення від + 120 ℃ до + 150 ℃, але тільки на короткий час. Цинкова мастило «Вимпел» стійко зберігає характеристики аж до температури + 120 ℃.

Чи можна графітової мастилом змащувати підшипники? Тільки при невисокому навантаженні і низькій швидкості. У той же час «Вимпел» закладають в навантажені підшипники обертання, і рухливі деталі підвіски без обмежень.

Що краще графітова або мідна мастило?

Ці два склади мають дуже схожі характеристики. Та-же основа, той же спосіб введення дрібнодисперсного порошку. Так само, як і мідна, графітова мастило проводить струм. Ще одне загальне якість: форма випуску. Є пластична паста, менш в’язкий гель і аерозоль.

Однак у мідних складів є незаперечна перевага : висока температурна стабільність. Властивості не змінюються навіть при короткочасному нагріванні до +1000 ℃. А нормальний діапазон застосування передбачає постійну температуру до + 300 ℃.

Тому мідна змащення, на відміну від графітової, успішно застосовується в гальмівних супортах.
Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Справедливості заради варто відзначити, що мідна змащення не так добре «тримає» високе навантаження при тиску, що труться. Високодисперсна мідь просто видавлюється разом з носієм, а частинки графіту залишаються на поверхні металу, навіть при повному висиханні змазує основи. При цьому, мідна змащення істотно дорожче графітової.

Що краще графітова мастило або «Літол»?

Якщо говорити про пластичної консистенції, принципової різниці немає. Та ж область застосування, схожі характеристики. До того ж, багато автолюбителів роблять «графітку» в тому числі з «Літола-24», вводячи в неї графітовий порошок. При цьому знижується температурний діапазон.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і якЛитол 24 в різній упаковці

Так навіщо це робиться? Литол накопичує в собі забруднюючі частинки, графітова мастило позбавляє від цього недоліку. До того ж, сухий компонент «графіткі» краще працює в місцях щільного прилягання двох металевих частин.

При високому тиску, літол може бути витіснений, аж до сухого плями контакту. А графіт залишається між деталями тертя в будь-яких умовах. Крім того, якщо потрібна електропровідність, у графіту незаперечну перевагу: «Літол-24» – 100% діелектрик.

Мідно-графітова мастило

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

За рахунок змішування двох матеріалів, різко поліпшується адгезія. При роботі з металевими парами, схильними до електрохімічної корозії (наприклад, мідь + алюміній), саме двокомпонентний склад виступає в якості своєрідного буфера.

висновок

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Не слід приписувати «графітке» чудових властивостей, хоча при використанні за призначенням, вона істотно продовжує життя механізмам.

Графітова мастило: що це таке і де вона застосовується?

Що таке графитная мастило і де вона застосовується?

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Корисні властивості графіту відомі вже не одне століття. Понад 300 років його активно застосовують для зменшення тертя в різних механізмах.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Незважаючи на появу безлічі сучасних мастильних матеріалів з більш високими експлуатаційними властивостями графітова мастило і сьогодні залишається однією з найпопулярніших і затребуваних на виробництві, при обслуговуванні автомобільної техніки, для побутових застосувань.

Під графітовими мастилами (графітними мастилами) маються на увазі всі мастильні матеріали, в складі яких присутній графіт. Він може виступати в ролі присадок або у вигляді порошку використовуватися як самостійний матеріал.Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Однак є безліч розробок, що дозволяють використовувати корисні властивості графіту в складі інших матеріалів – виготовлених на основі різних базових компонентів, а також у вигляді рідких мастил, аерозолів, паст, спеціальних антифрикційних покриттів.

З урахуванням синергетичного ефекту взаємодії в сучасні мастила часто крім графіту додатково додають інші речовини (мідь, дисульфід молібдену і ін.) Сполучення таких матеріалів в певних пропорціях значно підвищують експлуатаційні властивості графітових мастил.

 • Традиційна графитная мастило, виготовлена ​​відповідно до ГОСТ 3333-80, виходить загущенням нафтового мінерального масла металевим милом кальцію і графітом.
 • Сучасні склади можуть випускатися не тільки в формі пластичних мастил.
 • Аерозольні мастила, наприклад, дуже зручно наносити в важкодоступні місця.
 • Часто можна зустріти графітову мастило в вигляді рідких масляних дисперсій -їх формула не передбачає використання згущувача.

До складу графітової мастила, виготовленої з різних нормативно-технічним вимогам, можуть входити і інші компоненти. Так, наприклад, використання замість кальцієвого мила літієвого дозволило підвищити термостійкість до +130 ° C і вище.

 1. Різні присадки поліпшують антикорозійні, протизадирні і інші експлуатаційні якості мастильного матеріалу.
 2. Для підвищення адгезії мастила до металевих поверхонь провідні виробники використовують поляризоване графіт замість звичайного.
 3. Характеристики графітного мастила визначаються властивостями присутніх в складі матеріалу компонентів.

Графіт – це одна з форм існування вуглецю. Він має шарувату структуру. 

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Частинки графіту заповнюють і згладжують мікронерівності поверхні змащують деталі, утворюючи на ній своєрідну плівку. Завдяки такому вирівнюванню і утворення графітного шару ефективна площа контакту деталей збільшується. При цьому зростає несуча здатність мастила, а коефіцієнт тертя значно знижується.

 • Масла, що входять до складу будь-якої графітного мастила, забезпечують оптимальний режим роботи вузлів в режимах тертя, коли поверхні деталей розділені шаром рідкого мастила.
 • Додавання графіту до складу пластичних мастил надає їм додаткові поліпшені властивості, дозволяючи краще утримуватися в зоні тертя і протистояти високим навантаженням.
 • Вартість графіту невисока, тому й змащення на основі цього матеріалу є одними з найбільш доступних за ціною мастильних матеріалів.
 • Таким чином, графітні змащення мають наступні основні характеристики:
 • підвищена несуча здатність
 • поліпшені антифрикційні властивості
 • водостійкість
 • відмінна адгезія
 • антистатичні властивості
 • хороше поєднання ефективності і вартості

Термостійкість графітних мастил в основному залежить від інших компонентів складу. Так, матеріали, виготовлені на основі кальцієвих або літієвих мив, працездатні від -40 … -30 до + 70 … + 130 ° C. Антифрикційні покриття з графітом забезпечують захисні і мастильні властивості до декількох сотень градусів.

Графіт має гарну електропровідністю. При його досить високої концентрації в складі мастил вони також можуть мати електропровідні властивості.

Однак слід враховувати структурні особливості графіту – між шарами його частинок в звичайних умовах присутні молекули води і кисню. Це обумовлює зниження мастильних властивостей графітових мастил в вакуумі.

Зверніть увагу

До мінусів цих мастил можна віднести також обмеження на використання в високошвидкісних механізмах і вузлах з високою точністю виготовлення деталей. У цих випадках частки графіту порушують геометрію контакту, що призводить до прискореного зносу деталей.

Де використовується графітова мастило?

Сфера застосування таких мастил величезна – їх використовують як в промисловості, так і побутових умовах. Для обслуговування важкої будівельної, дорожньої, спеціальної, нафтовидобувної, сільськогосподарської техніки в багатьох випадках ці матеріали також виявляються відмінним рішенням.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Традиційні графітні мастила застосовуються для обслуговування високонавантажених вузлів тертя тихохідних механізмів:

 • ходових гвинтів
 • шарнірів
 • опор ковзання
 • напрямних
 • різьбових з’єднань
 • редукторів
 • підшипників

Використання замість кальцієвого мила і мінерального базового масла загусники і рідин інших типів дозволяє підвищити термостійкість, швидкісні характеристики і інші експлуатаційні властивості графітних мастил і істотно розширити область їх застосування.

Масляні дисперсії можна використовувати як самостійно – частинки графіту в цьому випадку легко надходять навіть до важкодоступних зон тертя – або в якості присадок до інших товарних мастил.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Надзвичайна популярність пояснюється просто – “графітку” можна придбати практично скрізь, використовувати її для більшості вузлів, а за вартістю вона набагато привабливіше сучасних матеріалів.

Приклади застосувань:

 • листи ресор для зменшення тертя і усунення скрипу
 • колісні гайки, шпильки, болти – для запобігання заїдань
 • тросові приводи – для забезпечення плавності ходу і зниження зносу
 • підставу штиря висувною антени – для усунення тріску і шерехів при прийомі радіосигналу
 • захист електричних з’єднань і контактів від утворення корозії
 • вузли підвіски і рульового управління (кермові шарніри, рейки, шестерні, кульові опори, протівоськріпниє шайб і т.д.)
 • нарізні сполучення кузовних деталей і підвіски
 • направляючі супортів і протівоськріпниє пластини дискових гальмівних механізмів
 • хрестовини кардана в задньопривідних моделях
 • дверні петлі, механізми замків
 • направляючі сидінь
 • домкрати
 • зчіпні пристрої автомобілів
 • ШРУСи

Застосування в автомобілі графітного мастила не обмежується наведеними прикладами. Практично скрізь, де є навантажені механізми з невисокою швидкістю руху вона виявиться вельми корисною.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Графітні мастила на мінеральній і синтетичній основі широко застосовуються в самих різних галузях промисловості.

Приклади вузлів промислового обладнання, для обслуговування яких використовуються графітові мастила:

 • Опори бурових доліт в нафтовидобувній промисловості
 • Вузли спецтехніки, сільськогосподарського та індустріального обладнання, що працює в умовах пилу і інших абразивних забруднень
 • Відкриті зубчасті передачі підйомно-транспортного устаткування, змішувачів для сипучих матеріалів
 • Запірна трубопровідна арматура
 • тихохідні підшипники
 • Відкриті та закриті вали
 • Опори кочення та ковзання сушильних камер і печей
 • Ланцюги шірільно-сушильних машин
 • Механізми фільтрації МОР
 • Ланцюги ліній порошкового фарбування, фасувальних машин, ліній з виробництва ковбас
 • конвеєрні ланцюги
 • Підшипники і зубчасті передачі електро- і пневмоінструментів
 • Підшипники і зубчасті передачі приводів центрифуг
 • Шпинделі колеровочних машин
 • лебідки траулерів
 • Гвинтові пари верстатного обладнання

Графітові мастила знаходять своє застосування і в побутових умовах. Добрі господарі використовують їх для змащення дверних петель і замків, для обслуговування, ремонту і зберігання електричного і механічного інструменту, велосипедів і т.д.

Таким чином, ми переконалися, що мастила з графітом – це ефективні недорогі кошти для захисту контактуючих деталей від зносу, тертя, корозії і підвищення їх ресурсу.

Використання цих матеріалів в перерахованих вузлах, а також для багатьох інших випадків застосування стане вдалим вирішенням багатьох завдань по ремонту, обслуговування та зберігання промислового і побутового обладнання та автотранспортних засобів.

Графітова мастило і де її можна застосовувати?

Мастило графітова або графитная, знайшла застосування в автомобілі і не тільки , відома вже більше 300 років. Створена вона на основі літієвої, але має більшу сферою застосування.

В основному використовується для змащення деталей тихохідних механізмів і поліпшення їх технічних характеристик.

Чому вона так популярна?

Ринок щорічно поповнюється новими видами мастил, але популярність графитной не падає.

Це не дивно: її доступність, простота у використанні і високі експлуатаційні показники залишають конкурентів далеко позаду.

Область застосування настільки широка, що графитная мастило повинна знаходитися не тільки в гаражі, а й в кожному будинку. Обслуговування автомобілів або побутової техніки не обходиться без застосування мастил.

Захисні властивості графітової мастила в електричних з’єднаннях сприяють підвищенню опору і дозволяють захистити силові контакти від короткого замикання, нагрівання і можливого загоряння.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Склад і властивості графітової мастила

Вона може бути представлена ​​в наступному вигляді:

 • густий вазелінообразной суміші, аерозолів, рідкої або в порошку.

Незмінним залишається склад і присутність графіту. Графіт може застосовуватися і в самостійному вигляді, тоді мастило представлена ​​у вигляді порошку. Спрощена формула – це суміш графіту та солідолу.

За складом вони теж можуть розрізнятися. Як правило, це нафтові масла з додаванням металевого мила, загусники і графіту. Рідкі мастила і аерозолі виготовляються без загусників і зручні для змащування деталей у важкодоступних місцях. Для підвищення адгезійних властивостей металу застосовується поляризоване графіт.

Призначення графітової мастила – зменшити тертя і продовжити роботу механізму. Часто використовується для обслуговування важких механізмів, а й для легкових авто знайшла широке застосування.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Завдяки своїм складом графітка не тільки виконує роль захисної плівки між деталями, але приховує дрібні дефекти, мікротріщини і подряпини, що значно підвищує термін експлуатації механізму.

Галузь застосування

У побуті графітове засіб може використовуватися практично по всьому будинку. Будь-яка скрипучі деталь або механізм обробляються мастилом.

Дверні петлі або механізми велосипеда набагато тихіше працюють і прослужать довше із застосуванням графіткі.

Її склад пластичний і забезпечує плавних хід механізмів, захищає навантажені вузли, прискорює притирання вузлів і механізмів. Підходить для тросіковая приводів, петель і навісів дверей.

важливо

Залежно від перепадів температур, в різьбових з’єднаннях металів виникає процес дифузії, щоб їх легше було відкручувати, їх можна змащувати графітним мастилом. Графітова мастило відмінно переносить великі перепади температур від +120 до – 30 градусів за Цельсієм, і не втрачає своїх властивостей, навіть після тривалого простою.

Графітову мастило необхідно наносити рівномірно на нарізні сполучення: гайок, болтів, шпильок. Молекули графіту не тільки виконують роль змащуючого матеріалу, але міцно з’єднуються з металом, створюючи на поверхні захисну плівку, яка скорочує тертя, відповідно подовжує термін життя деталей.

Вона також володіє абразивними властивостями, її обов’язково можна використовувати, тільки в тих місцях, де немає тертьових механізмів. Графітка володіє абразивом, який при інтенсивному терті може створювати дрібні пошкодження на поверхні. Заборонено застосовувати мастило в високоточних деталях і високошвидкісних механізмах. В цьому випадку вона зітре і знищить механізми.

Жодне виробництво не обходиться без використання графітової мастила. Важкі і потужні механізми вимагають великої кількості мастильного матеріалу і підвищення терміну експлуатації, інакше техніка буде приходити в непридатність і вимагати частого ремонту. Використовувати можна і інші склади, але по співвідношенню ціна-якість графітова виграє однозначно.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

У більшості нових, заводських деталях, виробники економлять і використовують графітову як лепьохіна, транспортировочной мастила.

Переваги графітової мастила

За що графітка отримала свою популярність, яка не згасає роками?

Переваги графітової мастила:

 • Висока адгезія – здатність утримуватися на поверхнях;
 • довговічність;
 • Широкий температурний діапазон роботи;
 • Стійкість до дії вологи;
 • Антикорозійні властивості;
 • Вибухобезпека;
 • Несприйнятливість до статичної напруги.

Застосування в автомобільній індустрії

У кожному гаражі присутня ця універсальна мастило, вона проста, доступна за ціною, і купити її можна практично в будь-якому магазині деталей.

Застосування в автомобілі для графітової мастила крім напрямних супортів і підшипників, дуже велике. У нього входить змазування:

 • рульових наконечників і кульових опор;
 • тросів гальма стоянки автомобіля;
 • захисту електричних з’єднань від корозії;
 • ресор в протівоськріпниє шайбах;
 • опор ковзання;
 • направляючі супорта;
 • між фланцями маточин і гальмівних барабанів;
 • в тихохідних підшипниках;
 • підвіска спецтехніки;
 • у відкритих зубчастих передачах;
 • запобігання від зносу елементів вихлопної системи.

Для складання і ремонту автомобільних механізмів вона зарекомендувала себе з позитивного боку. У порівнянні з літієвої вона володіє кращими антикорозійними властивостями.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Професіонали рекомендують змащувати направляючі саме графітним мастилом, а не литолом. Так виходить дешевше, механізм працює краще, і вона залишається на місці навіть після довгого терміну експлуатації. Така мастило для супортів дозволяє згодом розбирати деталь без особливих зусиль, на поверхні не буде іржі.

Для обслуговування вітчизняної машини зі старими деталями і важко розбираються механізмами графитная мастило просто незамінна. Як кажуть користувачі вітчизняного автопрому: “- При складанні кожен болт мажу графіткой, і знаю, що складнощів зі зняттям не виникне.” Також це твердження підійде для складання будь-якого автомобіля.

висновок

Графитная мастило знайшла застосування у галузях промисловості, можна використовувати ремонту і складання авто, і побуті. Температура використання дозволяє її застосовувати для всіх механізмів і навіть для холодних регіонів. Добре зберігає поверхню деталей від механічних і хімічних ушкоджень.

Величезною перевагою графітного мастила залишаються характеристики і її доступність. Купити в Москві її можна в будь-якій кількості за найбільш прийнятними цінами.

Якщо ви автолюбитель, такий мастильний матеріал просто необхідний в гаражі або багажнику.

Вона не псується роками, не втрачає своїх властивостей, які не засихає, при цьому зберігає деталі в отличном состоянии, продовжує термін експлуатації і підвищує їх технічні характеристики.

Зберігати необхідно в герметичній упаковці, захистити від попадання прямих сонячних променів.

Графитная мастило: характеристики і область застосування

Думаю, що стрижень простого олівця бачили все, тому уявити, що собою являє графітова мастило не складно. Візуально мова йде про темну, густої суміші, яка може використовуватися найнесподіванішим чином.

Коли я зіткнувся з областю застосування складу в автомобілі, то навіть інеї підозрював, що спектр настільки широкий. Всі мої уявлення про те, для чого потрібна мастило такого роду зводилися до того, що графітний порошок додавали раніше в гуму склоочисників, щоб вони краще ковзали.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Сьогодні продукцію використовують для зниження тертя між окремими деталями агрегату. Переваги речовини очевидно, з урахуванням його складу та технічних характеристик, тому, варто поговорити про мастило більш подібно, і розібратися в тому, для якої мети вона підходить найкраще, скільки коштує і які склади мають схожі властивості з графітової змазкою.

Короткий опис мастила

Для виробництва мастила спочатку готуються окремі компоненти. Формується органічна основа, яка під впливом кальцієвого мила стає густішою.

Графіт дуже швидко розчиняється в підготовленої масі і приймає вид еластичною пасти.

Основне завдання виробника – розподілити порошок графіту максимально рівномірно, оскільки в подальшому, при нанесенні на робочу зону піщинки порошку можуть залишитися, і їх доведеться видаляти вже примусово.

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Безсумнівною перевагою змащуючого складу є те, що порошок графіту не є рідкістю і добути його можна навіть в домашніх умовах. З іншого боку, мастило на його основі купити можна не завжди.

Саме з цієї причини автомобілісти роблять такий продукт самостійно – додають в звичайний солідол графітову пил або порошок, а потім трохи мінерального масла. Все що залишається зробити – це ретельно перемішати отриманий склад.

В цілому, процедуру можна назвати вельми простій і доступній навіть звичайним користувачам.

Склад графітного мастила

Традиційно, мастило являє собою пластичну масу, що нагадує густу сметану. У рідкому вигляді використовувати продукт неможливо. Після нанесення складу на робочу поверхню утворюється тонка суха плівка.

Якщо говорити про склад, то матеріал відразу з графіту не готується. Порошок додається в продукт після підготовки основі. Здебільшого, графітова мастило з’явилася після того, як в солідол стали додавати графіт.

В основі продукту використовується склад з індустріального масла. Готується основа шляхом обробки нафтопродуктів. Для загустіння застосовуються жирні природні кислоти або синтетичні добавки. Іноді виробники додають літієве мило для цієї мети. Щоб отримати якісну мастило в підготовлену масу необхідно додати мелкодісперсіонние графіт.

Технічні параметри мастила

Мастило графітового типу може бути використана в різних ситуаціях. Наприклад, продукт призначається для обробки шарнірів, кульових опор, складових частин рульової рейки. Підходить продукт і як консервант для деталей, що знаходяться на відкритому місці або для обробки клем акумулятора.

При використанні варто керуватися подробицями, прописаними в стандартній інструкції, яка зазвичай додається до масляного складу. Суттєвим моментом є те, що змішувати мастило з іншими продуктами такого призначення неприпустимо. Окремо варто розповісти про технічні характеристики мастила. Для наочності, представлю їх у вигляді таблиці:

характеристика продукту значення
Температурний діапазон -20 – +120 градусів Цельсія
температура каплепадения 77 градусів Цельсія
В’язкість при 0 ° С і межа міцності при + 50 ° С 100 (1000) Па • с і 100 (0,1) Па
Стійкість до окислення, мг КОН на 1г. 2 мг.
Испаряемость за годину при 150 ° С 3%, при обліку, що в мастилі знаходиться така кількість води
Термін придатності з дати виготовлення 3 роки

Доповнити сказане варто тим, що мастило краще зберігати в заводській тарі. Це дозволить зменшити негативний вплив зовнішнього середовища і продовжити термін служби продукту на тривалий період часу.

Переваги та недоліки змащуючого складу

Мастила, створювані на основі графіту, мають масу позитивних сторін і безсумнівних переваг. Як плюсів варто виділити такі моменти:

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

 1. Висока тепло- і електропровідність, що дозволяє змащувати навіть контакти.
 2. Стійка до впливу вологи, але при механічному змішуванні з водою утворюється емульсія.
 3. Термостійкий і хімічно нейтральний продукт.
 4. Протистоїть корозії і відрізняється стабільністю в використанні.
 5. Має властивості, що дозволяють знизити тертя і позбавити механізми від заїдання.
 6. Не реагує на статичну електрику і має відмінні антифрикційні показники.
 7. Доступна вартість – за 800 грамів доведеться віддати всього 110 рублів і більше, з урахуванням регіону продажу мастила.

У мастила є і невеликі недоліки. Тут варто зазначити, що температурний діапазон у продукту не надто значний. Застосовувати продукт в надмірно деталях, що труться з прецизійними зазорами не варто через сильний і швидкого зносу. Додаткова інформація про мастило представлена ​​у відеоролику:

аналогічні склади

Подібні мастила випускають багато компаній, тому варто виділити найбільш якісні і затребувані продукти, що мають характеристики, аналогічні ознаками графітової мастила.

Назва складу коротка характеристика
Фелікс Високотемпературний склад, який має дуже широкий діапазон використання.
Ойлрайт Мастило пропонується в різних формах, що зручно для використання. Вітчизняна мастило відрізняється низькою вартістю і дозволяє захистити механізми від тріщин і корозії.
Агринол Хімічні речовини, які підходять для експлуатації при низькій температурі і в складних умовах.
Юкойл Вельми популярний бренд, який випускає високоякісні склади для змащення деталей. Графітова мастило цього виробника підходить для експлуатації в складних умовах. Склад практично не змивається.
VAG Часто продукція цієї компанії застосовується в побуті і в машинобудуванні. Відрізняється непоганими якісними характеристиками.

Пропоновані мастила, без сумніву дуже якісні і можуть виконувати свої функції навіть при дуже низьких / високих температурах, але варто уважно вивчити інструкцію, що додається, щоб врахувати всі суттєві моменти у використанні конкретного складу.

висновок

Наприкінці огляду представлю кілька висновків:

 1. Незважаючи на те, що графітова мастило є непоганим по тех.параметрів і доступні за ціною складом, слід використовувати речовину строго по інструкції.
 2. Не варто приписувати продукту особливих властивостей. Йдеться про стабільне, надійне, але досить звичайному складі.
 3. Асортимент аналогічних мастил дуже великий, тому варто уважно вивчити пропозиції на ринку, перш ніж купувати речовина.

Графитная мастило: характеристики і застосування на автомобілі

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Склад і характеристики графітного мастила

Графитная мастило (або, як її ще називають, графітка) виходить шляхом додавання в нафтові масла літієвого мила. За рахунок цього вдається досягти потрібно густоти мастила. Назву свою графитная мастило отримала через додавання в неї меленого графіту, але робиться це не завжди.

За рахунок свого складу, графитная мастило може застосовуватися в діапазоні температури від мінус 30 градусів за Цельсієм до плюс 120 градусів.

Зверніть увагу: Найчастіше застосовують графитную мастило на кульові опори. Коли після тривалої стоянки при серйозних морозах автомобіль стартує, може спостерігатися стукіт в опорах. Пов’язано це саме з тим, що графитная мастило встигає «заледенеть».

Де використовується графитная змащування

За прийнятими правилами, графитную мастило частіше використовують в тяжелогружених механізмах. Якщо говорити про сучасний автомобіль, то найчастіше її застосовують для змащення елементів системи рульового управління і підвіски.

Стаття в тему: Ремонт торпеди після спрацьовування подушок безпеки

Важливо: Якщо графитная мастило містить в своєму складі механічні компоненти графіту, її не можна використовувати для змащення всіляких підшипників.

Використання графітного мастила в підвісці

Найбільш часто застосовується графитная мастило саме в підвісці. Фахівці рекомендують її використовуватися для захисту від зносу кульових опор, в які поміщається даний склад. За рахунок цього вдається знизити навантаження на шарнір при роботі, що призводить до мінімального ризику виникнення поломки і зниження його вироблення.

Зверніть увагу: Коли виконуються роботи відновного характеру, пов’язані з кульовою опорою, графитную мастило попередньо підігрівають, після чого поміщають її в механізм.

Також графитная змащування часто використовується для наповнення пиляків рульових тяг і наконечників з метою продовження терміну служби механізму.

Багато в чому, пробіг до заміни даних деталей залежить від того, наскільки багато мастила було використано при їх установці, а також від якості самої мастила.

Коли мастило виробляється, починають з’являтися стуки, викликані серйозним механічним тертям. При експлуатації деталі в подібному режимі, вона швидко прийде в непридатність.

Зверніть увагу: Завдяки наявності мастила в пильовику, масляна плівка, що утворюється на деталях, отримує можливість для відновлення, внаслідок чого від запасів мастила і залежить безпосередньо термін служби.

Рекомендується також використовувати графитную мастило в процесі побудови підвіски автомобіля для змащення різних різьбових з’єднань.

Можна використовувати і звичайну літієвий мастило, але графітовий варіант дозволить значно знизити шанс виникнення корозії на кріпильних елементах.

Порада

Крім того, при необхідності зняття деталей в майбутньому під час ремонту, зробити це буде набагато простіше, якщо в процесі установки їх змастити.

Стаття в тему: Причини свисту ременя генератора

Зверніть увагу: Ще одна важлива особливість графітової мастила в тому, що вона серйозно підвищує якість зчленування механізмів.

Ще один елемент підвіски, куди рекомендується використовувати графитную мастило, це опорні підшипники в стійках, на які чиниться серйозний механічний вплив в процесі експлуатації.

Використання графітного мастила в рульовому управлінні

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і якВ системі рульового управління найчастіше графитную мастило наносять на підшипники поворотних куркулів.Під час складання елемента потрібно максимально щільно його набити мастилом. Крім того, нею також необхідно заповнити захисний ковпак, щоб збільшити сумарний обсяг складу. Подібні дії дозволять максимально підвищити термін служби підшипника. Ще один спосіб продовжити термін служби деталей – регулярно перевіряти, чи достатньо змазки, а при необхідності додавати нову.

Важливо: Використовувати в підшипнику необхідно прості склади графітного мастила, в які не входять механічні елементи графіту.

Змащується за допомогою графітних мастил і рульова рейка. Тут склад забивається в корпус з метою змазування самої шестерні. Деякі заводи-виробники автомобілів рекомендують водіям стежити за кількістю мастила в рульовій рейці в процесі експлуатації машини, і додавати її при необхідності.

Інші способи використання графітного мастила в автомобілі

Як зазначалося вище, для зниження ризику виникнення корозії рекомендується змащувати різьбові елементи графітним мастилом. Робити це можна не тільки в підвісці, але і в інших системах автомобіля.

Також графітним мастилом можна змащувати клеми акумулятора, щоб виключити ймовірність виникнення корозійних процесів на них.

( 153

Призначення і область застосування графітової мастила

Застосування графітного мастила в автомобілі. Що, де і як

Графітові мастила, настільки популярні ще кілька десятиліть тому і вважаються досить ефективним мастильним матеріалом, поступово витісняються з ринку технологічними новинками, здатними тривалий час підтримувати працездатність механізмів та істотно подовжують робочий ресурс обладнання, постараємося розібратися наскільки застаріли сьогодні графітні мастила і де вони можуть застосовуватися в сучасній промисловості. 

Такі мастила мають ряд незаперечних переваг:

 • виключають сухе тертя поверхонь, запобігають перегріву і передчасного зносу деталей;
 • підвищена консистенція дозволяє утримуватися в негерметизованих вузлах тертя;
 • створюють щільний колоїдний захисний шар;
 • завдяки включенню до складу графіту характеризуються поліпшеними мастильними властивостями;
 • гарантують захист від корозії і мають антистатичні властивості;
 • хімічно нейтральні, стійкі до змивання водою;
 • забезпечують високий опір навантажень.

Особливістю мастильних матеріалів з графітом в основі є можливість їх використання в різних погодних умовах і в будь-який сезон, при високій вологості і температурних перепадах.

Стійкість на поверхнях забезпечують прозора щільна мастильна плівка і графітовий порошок, який набирає активну фазу при стиранні плівки і оберігає тісно зчеплені елементи від тертя і скрипу.

Ми виробляємо високоякісні графітні змащення для промислової сфери в різній фасування. Наприклад як термостійкої мастила зарекомендувала себе мастило “Графітол” – високотемпературна графитная мастило стійка до високих температур, пару, навантажень. У щільно закритій тарі виробника може зберігатися тривалий час, без розшарування. 

Де застосовуються графітові мастила в побуті?

Високі показники працездатності графітових мастил (виняток скрипів і тертя, поліпшення провертання механізмів, запобігання заїдань, затираний і поломок), а також практично миттєве вступ в адсорбцію з металом і відмінна адгезія дозволяють застосовувати їх в побуті для вирішення різноманітних завдань:

 • для дверних петель і іншої фурнітури;
 • для замків, засувок усередині і зовні приміщень;
 • для кріпильних механізмів;
 • для висувних антен;
 • для велосипедних ланцюгів;
 • для різьбових з’єднань;
 • для кульових опор і рульових механізмів, тросового приводу гальма стоянки в автотехніки.

До всього іншого мастила з графітом характеризуються економічною витратою і простотою нанесення, не вимагають частого поповнення. Вони не течуть і не утворюють масляні сліди.

Графітові мастила: застосування в промисловій галузі

Графіт є антифрикційним наповнювачем, тобто матеріалом, здатним зменшувати коефіцієнт тертя інших матеріалів і володіє підвищеною стійкістю до зносу при тривалому терті. Саме ці властивості графітного мастила дозволяють застосовувати її для захисту від передчасного зносу деталей великих і малих механізмів.

Сфера застосування:

 • мастило залишається хімічно стабільною при впливі високих температур, що дозволяє застосовувати її для захисту вузлів і елементів металевих печей, опалювальних контурів, гарячих штампів, сільськогосподарської, будівельної і спецтехніки – збільшується загальний експлуатаційний ресурс, поліпшуються показники збереження щільності металу;
 • деталі механізмів, оброблені графітним мастилом, надійно захищені від попадання пилу, бруду, землі, дрібного сміття і залишків рослин – даний матеріал активно застосовується для обробки підвісок с / г техніки та відкритих зубчастих передач, продовжує їх ресурс в складних експлуатаційних умовах;
 • здатність мастила блокувати утворення і розвиток корозійних ділянок робить її затребуваною при догляді за запірною арматурою, що знаходиться в постійному контакті з вологою, а також для зубчастих коліс і тихохідних редукторів;
 • пластичність графітного мастила дозволяє блокувати швидку протирання елементів і деталей, що працюють в інтенсивних умовах і в закритих корпусах – в конвеєрних стрічках і підйомно-транспортних машинах будь-якого типу, зберігає цілісність основних балок і ланцюгових передач;
 • протистоїть електростатичного тертю і знижує ризик короткого замикання – застосовується в конвеєрах і незамінна для рухомого складу електротранспорту, для полозів пантографів;
 • надійний захист високонавантажених вузлів потрібно у всіх опорних конструкціях експлуатаційних свердловин з видобутку нафти, газу і пластової води – ризики простою через вихід систем з ладу зводяться до мінімуму.

Для чого досвідчені водії використовують графитную мастило в авто?

У багатьох досвідчених автомобілістів, які люблять самостійно займатися своїм автомобілем, майже завжди є під рукою графітова мастило. Але ось початківцям автомобілістам вона може ні про що не говорити. Так що ж це за “звір” такий і чому дана мастило отримала популярність серед досвідчених водіїв?

Хоч мастило і називається графітової, по факту – графіту там не більше 10% від усього складу. Основою даної речовини все-таки є нафтопродукти.

Графітову мастило продають в різних видах – і в відрах, і в тюбиках і у вигляді спреїв.

Серед автомобілістів набула широкого поширення мастило у вигляді спрею – вона відрізняється зручністю використання і не найбільшою ціною (спрей на 350 мл в середньому коштує 200 рублів).

Так для чого буде корисна графітова мастило автомобілістам?

 • Багато автомобілістів обробляють графітової змазкою тросик ручника. Даний елемент постійно піддається значним навантаженням і рано чи пізно він слабшає або зовсім приходить в непридатністю. Періодична обробка троса ручника графітової змазкою дозволить істотно продовжити його термін служби.
 • Також графітова мастило дуже рятує, коли починають сильно скрипіти автомобільні двері. Досить трохи обробити петлі мастилом і про скрип можна буде надовго забути. Особисто мені, з усіх варіантів вирішення проблеми скрипучих дверей, застосування графітової мастила подобається найбільше. До речі, замки дверей також не зайвим буде обробити графітом.
 • Я знаю багатьох автомобілістів, які використовують графітову мастило для обробки глушника. Завдяки цьому, на глушнику збережеться захисна плівка. яка продовжить життя глушнику і вбереже його від швидкої корозії.
 • Графитную мастило добре застосовувати, щоб уникнути прикипання різних елементів – наприклад, частенько автовласники стикаються з такою проблемою, що прикипають клеми акумулятора. І саме графітова мастило відмінно підійде для профілактики даної неприємності. Ну і звичайно не забуваємо про обробку різних болтів і гайок, тому що дані елементи особливо схильні до прикипання.
 • Нанесення графітової мастила на деталі підвіски, а також кермового механізму поширене серед досвідчених автомобілістів. Тобто мастило використовують для обробки кульових опор, шарнірів, рульової рейки і т.д. Деякі змазують даної мастилом і підшипники, але я б все-таки не рекомендував цього робити.

До речі, графітову мастило можна зробити самостійно:

Для цього потрібно змішати графітний порошок з солідолом в пропорціях 15 (графіт) до 85 (солідол). Але скажу вам, що може вийде так, що графітний порошок ви будете шукати довше, ніж якби ви відразу придбали готову мастило.

Іноді радять взяти графіт зі звичайного олівця, але в ньому крім чистого графіту є й інші домішки, тому він не зовсім підходить. Так що це варіант скоріше для експериментаторів.

До речі, солідол можна замінити силіконовим маслом.

Буду вдячний, якщо поставите “палець вгору” і підпишіться на канал “Грамотний водій” – цим ви допомагаєте розвивати канал і робити його краще.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You May Also Like

Діагностика гбо 4 покоління своїми руками. Коли немає сенсу платити сто

Цены на бензин постоянно растут и облагаются новыми акцизами. Но без автомобиля…

Який краще gps-маяк для авто? Огляд моделей і погляд з боку

Защита своего транспортного средства – одна из основных задач автовладельца. При этом…

Що означає знак ш на машині? Просто про просте

https://www.znak.com/2017-04-07/znak_shipy_i_novye_pravila_dorozhnogo_dvizheniya_chto_nuzhno_znat 2017.04.07 Яромир Романов / Znak.com З 4 квітня в Росії діють…

Як зареєструвати саморобний причіп? В Україні.

Реєстрація саморобних транспортних засобів Саморобні ПРИЦЕПИ Отже, з якоїсь незрозумілої причини Ви…

Позначення на приладовій панелі автомобіля. Що означають значки?

У міру розвитку автомобільної промисловості кількість індикаторів на приладовій панелі стрімко збільшувалася.…

Як правильно паркуватися між машинами? Розписуємо в деталях

Як паркуватися переднім ходом між автомобілями Ось і настав щасливий день –…

Що робити, якщо потіє фара – причини і способи усунення проблеми

Утворення конденсату всередині фар досить поширена проблема, з якою стикаються власники автомобілів.…

Що робити, якщо тече люк в машині? Список корисних порад

Вічна проблема – підтікання люка! Люк, не рідний, чи не механічний /…

Що робити, якщо тече рульова рейка? Терміново усуваємо

На СТО, що спеціалізуються на ремонті вузлів рульового управління, власників автомобілів змушують…

Що робити, якщо машину заблокували і перекрили у дворі? Все вирішується

Що робити, якщо у дворі заблокували машину, куди звертатися? Багато автомобілістів стикаються…